Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. júna 2011

Japonský premiér prežil hlasovanie o dôvereJaponský premiér Naoto Kan prežil vo štvrtok hlasovanie o nedôvere v parlamente. Vyslovenie nedôvery ...Zdieľať
naoto kan Japonský premiér Naoto Kan počas hlasovania o dôvere v jeho vládu. Tokio, 2. júna 2011.Foto: SITA/APTOKIO 2. júna (WEBNOVINY) - Japonský premiér Naoto Kan prežil vo štvrtok hlasovanie o nedôvere v parlamente. Vyslovenie nedôvery iniciovala najväčšia opozičná Liberálno-demokratická strana.


Dôvodom bolo údajné nezvládnutie jadrovej krízy, ktorá krajinu postihla po ničivom zemetrasení a tsunami. Za vyslovenie nedôvery hlasovalo 293 poslancov, proti bolo 152.

Očakávalo sa, že hlasovanie bude tesné, hoci jeho Demokratická strana Japonska má v dolnej komore parlamentu väčšinu. Problémom však bolo, že aj niektorí poslanci vládnej strany žiadajú premiérove odstúpenie. Kan tesne pred hlasovaním prisľúbil, že po skončení nukleárnej krízy odstúpi z funkcie, čo mu pravdepodobne pomohlo prežiť hlasovanie o nedôvere.

Japonsko sa spamätáva zo zemetrasenia a tsunami, ktoré 11. marca zasiahli ostrov Honšú a pripravili o život skoro 25 000 ľudí. Živelná pohroma silne poškodila atómovú elektráreň Fukušima, z ktorej unikla rádioaktivita, čo viedlo k najhoršej jadrovej kríze od havárie v Černobyle. Kana, ktorý nastúpil na post premiéra pre rokom, kritizovali najmä za pomalú výstavbu dočasných príbytkov pre ľudí bez strechy nad hlavou. Kritiku si tiež vyslúžil za netransparentnosť pri poskytovaní informácií o katastrofe a za nedostatok vodcovstva.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Akciové trhy v Európe, USA a Japonsku oslabili
<< predchádzajúci článok
Polícia hľadá talent, ktorý skrášli slogan pomáhať a chrániť