Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. júna 2011

Akciové trhy v Európe, USA a Japonsku oslabiliEurópsky akciový trh v stredu výrazne oslabil, keďže po údajoch z ekonomiky USA sa vytratila chuť investorov riskovať. Podľa agentúry ADP Employer Services americký súkromný sektor vytvoril v ...Zdieľať
burza usa Foto: SITA/APLONDÝN 2. júna (WEBNOVINY) - Európsky akciový trh v stredu výrazne oslabil, keďže po údajoch z ekonomiky USA sa vytratila chuť investorov riskovať. Podľa agentúry ADP Employer Services americký súkromný sektor vytvoril v apríli 38 tis. nových pracovných miest. Tvorba nových pracovných miest sa tak výrazne spomalila oproti aprílu, kedy zamestnávatelia podľa nadol revidovaných údajov vytvorili 177 tis. pracovných miest. Trh smerom nadol ťahali tiež údaje z priemyselného sektora USA, ktorý rástol v máji najpomalším tempom za viac ako rok a pol. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 oslabil o 1 % na 1 131,01 bodu. Nedarilo sa titulom vo finančnom sektore. Akcie belgickej KBC klesli o 6,2 %. Akcie fínskeho podniku Nokia oslabili o 0,8 %. Analytici totiž predpovedajú, že pred podnikom stojí náročná budúcnosť a spoločnosť dokonca musela poprieť špekulácie, že zamýšľa predaj svojho kľúčového podnikania firme Microsoft.


Americký akciový trh v stredu výrazne oslabil. Priemyselný index Dow Jones klesol o 2,22 % na úroveň 12 290,37 bodu, index Standard & Poor's 500 si odpísal 2,28 % a oslabil na 1 314,54 bodu a technologický Nasdaq si pohoršil o 2,33 % a klesol na 2 769,19 bodu. Trh môže klesnúť dokonca ešte viac, keďže investori pozorujú stále viac náznakov, že ekonomické oživenie sa vytráca. Vo finančnom sektore oslabili najviac akcie banky JPMorgan Chase & Co a Bank of America Corp, a to o 3,4 % respektíve 4,3 %. Nedarilo sa ani akciám výrobcov automobilov, ktorí evidovali v máji mierne nižší predaj áut. Akcie General Motors Co klesli o 5 %, zatiaľ čo Ford Motor Co stratil 4,6 %.

Japonský akciový trh vo štvrtok oslabil, keď ho smerom nadol ťahali údaje z ekonomiky USA, ktoré nenaplnili očakávania, a politická nestabilita. Japonský premiér Naoto Kan totiž povedal, že odstúpi po tom, ako dostane jadrovú krízu v krajine pod kontrolu. Hlavný tokijský index Nikkei si odpísal 1,7 % a klesol na 9 555,04 bodu. Širší index Topix si pohoršil o 1,6 % a klesol na 825,76 bodu. Nedarilo sa výrobcom automobilov, ktorých akcie klesli po tom, ako ich konkurenti v USA evidovali mierne nižší májový predaj. Akcie podniku Toyota Motor Corp zlacneli o 3,3 %, automobilka Honda Motor stratila 2,4 % a akcie Nissan Motor Co zlacneli o 3,2 %.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Agentúra Moody's zhoršila rating záväzkov Grécka
<< predchádzajúci článok
Japonský premiér prežil hlasovanie o dôvere