Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. mája 2024

Je najmä na politikoch, či budú hasiť oheň vodou, alebo skúsia benzín (komentár)Pokus o vraždu premiéra Fica je bezpochyby otrasným a zavrhnutiahodným činom. A je to málokým chcené vyvretie napätia v slovenskej spoločnosti, ktorá je polarizovaná ...Zdieľať
664335fea3c3a853635974 676x451 16.5.2024 (SITA.sk) - Pokus o vraždu premiéra Fica je bezpochyby otrasným a zavrhnutiahodným činom. A je to málokým chcené vyvretie napätia v slovenskej spoločnosti, ktorá je polarizovaná a emotívne nabudená až do špiku kostí.


Spory, rozdielne názory, či nesúhlas s politikou vlády, aby sme pripomenuli vlastnú motiváciu atentátnika, sa v civilizovanej spoločnosti nemôžu riešiť touto cestou.

Postoje sa líšili


Slovensko je na rázcestí. A možno je na prahu občianskej vojny, ako si to myslí minister vnútra Šutaj Eštok. Či tento scenár v nejakej podobe nastane, alebo sa mu vyhneme, je teraz v rukách všetkých tých ktorí verejne komunikujú – či sú to ústavní činitelia, ďalší politici, novinári, influenceri, ale aj bežní ľudia na sociálnych sieťach.

Na jednej strane, sme v prvých reakciách mohli vidieť veľmi veľa jasných postojov odsudzujúcich útok a želaní uzdravenia postrelenému Robertovi Ficovi, na druhej strane aj cynické konštatovania typu, kto s čím zachádza, tým aj schádza a na ďalšej strane emotívne rozsudky o krvavých rukách opozície a médií a prísľuby pritvrdenia, revanšu, či stotožňovanie vraha so všetkými, ktorí nesúhlasia s krokmi vládnej koalície.

Mimochodom pohľad do minulých aktivít a postojov atentátnika prezradil, že názorovo má so stranami parlamentnej opozície pramálo spoločné.

Tabu už bolo prelomené


Tragická udalosť ako je atentát na predsedu vlády má obrovský potenciál roztáčanie emočných centrifúg a tabu už bolo prelomené. Tabu prechodu od úvah o násilí ako riešení politických nezhôd, od vyhrážok k násilným činom, ku skutočnému atentátu.

Teraz ide o to, či atentát na premiéra bol vyvrcholením negatívnymi emóciami nabitej spoločenskej atmosféry a táto tragédia povedie k prehodnoteniu spôsobu a zmierneniu verejnej komunikácie.


Alebo naopak bude  príležitosťou na lacné zbieranie politických bodov, či lajkov, cynické stupňovanie nenávisti a jatrenie hlbokej rany v slovenskej spoločnosti.

V tom prípade sa streľba na premiéra ľahko môže stať smutnou úvodnou kapitolou politicky motivovaného násilia. Lebo tabu už bolo prelomené.


Zdroj: SITA.sk - Je najmä na politikoch, či budú hasiť oheň vodou, alebo skúsia benzín (komentár) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zákaz používať americké zbrane voči cieľom na ruskom území oslabuje obranu Ukrajiny, tvrdia vojenskí analytici
<< predchádzajúci článok
Zdravotný stav premiéra Fica je naďalej veľmi vážny, na operačnej sále bol päť hodín