Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

20. júla 2021

Jeff Bezos s posádkou úspešne dosiahli hranicu vesmíru, raketa bezpečne pristála na Zemi (video)Americký miliardár a zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos v utorok úspešne absolvoval let do ...Zdieľať
blue_origin_bezos_04181 e12d9a0602564fffb396dd78f6af0215 676x451 20.7.2021  - Americký miliardár a zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos v utorok úspešne absolvoval let do vesmíru. V rakete New Shepard s ním boli aj jeho brat Mark, 82-ročná letkyňa Wally Funková a víťaz aukcie - iba 18-ročný holandský tínedžer Oliver Daemen.


Bezosova vesmírna spoločnosť Blue Origin minulý týždeň dostala od Federálneho leteckého úradu (FAA) vládne povolenie na lety do vesmíru s ľuďmi.

Štart skrýval symboliku


Štart rakety naplánovali symbolicky na 52. výročie misie Apollo 11, v rámci ktorej sa Neil Armstrong s Edwinom Aldrinom stali 20. júla 1969 prvými ľuďmi na povrchu Mesiaca.

New Shepard vyletela do výšky 106 kilometrov, pričom najvyšší bod svojej dráhy dosiahla asi štyri minúty po štarte. O niekoľko minút už posádka pristávala v texaskej púšti neďaleko miesta štartu. Bezos a ostatní na ceste späť krátko zažili takmer šesťnásobok gravitačnej sily, čiže preťaženie označované ako 6G.
 
 

Lety do vesmíru pre platiacich


V nedeľu 11. júla vystúpil do vesmíru na palube vlastnej „okrídlenej rakety“ Unity britský miliardár Richard Branson. Stroj, v ktorom bolo aj päť zamestnancov Bransonovej spoločnosti Virgin Galactic, vyletel nad púšťou v Novom Mexiku do výšky 86 kilometrov.

Blue Origin a Virgin Galactic plánujú v nasledujúcich mesiacoch začať vo veľkom lietať s platiacimi zákazníkmi. Konkurenta im v oblasti vesmírneho turizmu robí ešte spoločnosť SpaceX Elona Muska, ktorá však neplánuje krátke lety hore a naspäť, ale chystá sa voziť zákazníkov na orbitu. Samotný Musk sa na vesmírny let ešte nepodujal.

Posádka rakety New Sheard zľava: Mark Bezos, Jeff Bezos, Oliver Daemen
a Wally Funk.

Posádka rakety New Sheard zľava: Mark Bezos, Jeff Bezos, Oliver Daemen
a Wally Funk.Foto: SITA/AP
Zdroj: Webnoviny.sk - Jeff Bezos s posádkou úspešne dosiahli hranicu vesmíru, raketa bezpečne pristála na Zemi (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nová technológia od Huawei dokáže zachránit' život
<< predchádzajúci článok
Pohreb Milana Lasicu bude zrejme len v rodinnom kruhu, pietne podujatie odkladá divadlo na neskôr

Jeff Bezos s posádkou úspešne dosiahli hranicu vesmíru, raketa bezpečne pristála na Zemi (video) - diskusné fórum čitateľov