Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. júna 2009

Juraj Jakubisko si prevzal Mimoriadnu cenu Elsy Morante



Slovenský režisér Juraj Jakubisko si v utorok prevzal Mimoriadnu cenu Elsy Morante za kinematografiu vo Dvorane Ministerstva kultúry SR.



Zdieľať
Ocenenie, ktoré vzniklo tento rok ako súčasť Literárnej ceny Elsy Morante, mu udelil Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave. Získal ho za "stavanie vzdušných zámkov", vyhlásila riaditeľka ceny a porotkyňa, literárna kritička Tjuna Notarbartolo. Prvé takéto ocenenie putovalo na Slovensko práve pre priateľstvo Juraja Jakubiska so svetoznámym talianskym režisérom Federicom Fellinim. Mimoriadna cenu Elsy Morante je pre Jakubiska výnimočná tým, mu "vracia mladosť," pretože jeho tvorbu talianska kultúra výrazne ovplyvnila. Zaspomínal si aj na Felliniho a jeho manželku Giuliettu Masinu, ktorá si zahrala v Jakubiskovom filme Perinbaba (1985). "Sedel som na jeho stoličke, spal som v jeho dome, zažil som chvíle, keď ma učil ako sa mám tváriť, keď budem slávny," povedal. Dodal, že ako "východniar mám blízko k tej temperamentnej talianskej kultúre. Keď som kedysi uvažoval nad tým, že emigrujem, tak som si povedal, že jediná zem, kde by som chcel zakotviť, je Taliansko," prezradil pre agentúru SITA. Film je podľa neho "symbióza rôznych umení" a nedá sa oddeliť od literatúry. Ako dodal pri preberaní ceny, "celé roky bol film ovplyvňovaný literatúrou. Myslím, že nastal čas, aby film ovplyvnil literatúru". Riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave Teresa Triscari sa napokon "poďakovala" Slovensku, že "nám dal takého veľkého človeka" ako je Jakubisko, prezývaný aj 'slovenský Fellini'.

Zvláštne ocenenie za preklad si prevzal známy slovenský prekladateľ z taliančiny František Hruška. Uviedol, že "je uznaním a povzbudením aj pre kolegov," pretože prekladatelia sú niekedy v tieni. Ďalšia cena putovala do Talianska. Za film Fortapasc (2009) si odniesli trofej režisér Marco Risi a scenárista Andrea Purgatori.

Ocenenie je pomenované po talianskej spisovateľke a manželke Alberta Moraviu Else Morante. Jej pravdepodobne najznámejší román vyšiel v českom preklade pod názvom Příběh v historii. Porotu tvoria významní talianski intelektuáli, intelektuálky a osobnosti z oblasti literatúry. Na jej čele je spisovateľka Dacia Maraini, ktorej vyšli v slovenskom preklade napríklad romány Nikto sa nepamätá či Nebezpečné roky. Ďalšími sú riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave Teresa Triscari, spisovateľ Antonio Debenedetti, spisovateľ a literárny kritik Maurizio Costanzo, novinárka Santa Di Salvo, novinári Francesco Cevasco, Nico Orengo a Paolo Mauri, spisovateľka Emanuela Trevi a novinárka, literárna kritička a riaditeľka spomínanej literárnej ceny Tjuna Notarbartolo.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Veľkofilm Bathory ovládol slovenské kiná (14. 7. 2008)
 Veľkofilm Bathory už prichádza do slovenských kín (10. 7. 2008)
 Juraj Jakubisko pracuje na slovenskom dabingu Bathory (5. 5. 2008)
 Fellini po slovensky - Juraj Jakubisko (29. 4. 2008)
 Historický film Bathory má stanovenú premiéru (21. 4. 2008)
 Bathory do konkurzu nepôjde, Jakubiskovci vyhrali (30. 1. 2008)



nasledujúci článok >>
Bratislavu ovládol v utorok večer antikrist Marilyn Manson
<< predchádzajúci článok
Katka Koščová podporí zbierku Na kolesách proti rakovine