Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. mája 2010

Kabinet schválil zákaz nosenia burky na verejnostiFrancúzsky kabinet v stredu schválil návrh zákona zakazujúceho úplné zahalenie tváre na verejnosti. Otvoril mu tak cestu do parlamentu, pričom poslanci sa textom budú zaoberať v júli. ...Zdieľať
burka Foto: SITA/AP

PARÍŽ 19. mája (WEBNOVINY) - Francúzsky kabinet v stredu schválil návrh zákona zakazujúceho úplné zahalenie tváre na verejnosti. Otvoril mu tak cestu do parlamentu, pričom poslanci sa textom budú zaoberať v júli. "V tomto prípade si vláda zvolila cestu, ktorá vieme, že bude ťažká, ale tiež vieme, že bude spravodlivá," povedal prezident Nicolas Sarkozy zhromaždeným ministrom. Očakáva sa, že Sakozyho pravicová väčšina zákon v parlamente pretlačí.

Francúzsko pošle do väzenia a prinúti zaplatiť vysokú pokutu každého, kto bude nútiť ženu nosiť moslimskú šatku zahaľujúcu celú tvár (burku) alebo šatku odhaľujúcu len oči (nikáb), uvádza verzia pripravovaného zákona. Zahalená žena má podľa návrhu dostať pokutu vo výške 150 eur alebo sa povinne zúčastniť na kurze, ktorý porušovateľov zákona "naučí hodnotám francúzskeho občianstva". Tí, čo ženu budú nútiť zahaliť sa, pôjdu na rok do väzenia a budú musieť zaplatiť pokutu vo výške 15 000 eur.

Zákon sa bude týkať všetkých verejných priestorov vrátane škôl, kín, reštaurácií či obchodov. V roku 2004 už Francúzsko zakázalo nosenie buriek na štátnych školách. Zákaz môže vyvolať nespokojnosť 5- až 6-miliónovej moslimskej menšiny vo Francúzsku. Prívrženci zákazu však argumentujú, že zákon neútočí na moslimské ženy, ale naopak, bráni ich práva.

Prvou krajinou, ktorá zakázala nosenie šatiek zahaľujúcich celé telo na verejnosti, bolo Belgicko.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ako do Divadla Aréna po uzavretí Starého mosta
<< predchádzajúci článok
KDH podá trestné oznámenie na stranu Smer-SD