Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. mája 2010

KDH podá trestné oznámenie na stranu Smer-SDKresťanskodemokratické hnutie (KDH) podá na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie pre dôvodné podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov v súvislosti s informáciami o podozrivom ...Zdieľať
figel SITA

BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) podá na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie pre dôvodné podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov v súvislosti s informáciami o podozrivom financovaní Smeru-SD. Podľa predsedu kresťanských demokratov Jána Figeľa by medzi nimi mohlo byť zneužitie právomoci verejného činiteľa, krátenie dane či zakrývanie korupcie.

Figeľ tiež vyzval premiéra a predsedu Smeru-SD Roberta Fica, aby vysvetlil vážne podozrenia, ktoré sa objavili v médiách. Ako pripomenul, ak by sa preukázali, bol by to podvod na občanoch. V prípade, že Fico nedokáže jasne odpovedať, mal by podľa Figeľa zvážiť svoju politickú zodpovednosť. Vyzval tiež, aby sa prestalo so „zahladzovaním dôkazov,“ akým bolo napríklad odstránenie informácie o údajnom sponzorovi strany z internetovej stránky prešovskej organizácie Smeru-SD. „Pýtam sa za KDH aj ostatné politické strany na Slovensku, ako môže byť politická súťaž korektná a vyvážená, ak sa v nej využívajú nezákonné prostriedky aj vládnou stranou Smer?“ poukázal.Premiér Fico tvrdí, že účtovníctvo a financovanie Smeru-SD je od vzniku strany v roku 1999 v poriadku. "Od prvého dňa vzniku sme boli neuveriteľne pod drobnohľadom, ako to robíme, kde získavame finančné prostriedky," uviedol dnes na tlačovej besede. Na nezrovnalosti vo financovaní podľa neho nepoukázal žiadny audit a finančné uzávierky. "Nemáme žiadny problém s účtami vo Švajčiarsku a s praním špinavých peňazí," poznamenal.Denníky Sme a Nový Čas pred pár dňami zverejnili údajnú zmluvu z roku 2002 medzi podnikateľom v oblasti energetiky Ľubomírom Blaškom a vtedajším šéfom predvolebnej kampane Smeru-SD Fedorom Flašíkom o pôžičke 32 miliónov korún (1 062 205,4 €) pre Smer-SD. Blaško si za sponzorských 32 miliónov korún mohol podľa údajného dokumentu vybrať troch ľudí z predsedníctva, respektíve z tieňovej vlády Smeru, ktorí budú v prvej dvadsiatke na kandidátke strany. V prípade, že by sa Smer dostal v roku 2002 do vlády, Blaškov človek mal obsadiť pozíciu štátneho tajomníka v niektorom z hospodárskych rezortov. Fico označil tieto informácie za špinavú hru Sme a Nového Času, on aj Flašík médiá zažalovali.Bývalý poslanec a úspešný podnikateľ Bohumil Hanzel dnes pre denník Sme v rozhovore povedal, že peniaze od sponzorov pred voľbami v roku 2002 zháňal aj Fico. Pre stranu vraj osobne získal do sto miliónov korún. Hanzel videl aj notársky overenú zmluvu medzi Ficom a piatimi sponzormi, ktorých zastupuje vplyvný podnikateľ. Podľa neho mu líder Smeru-SD 16. augusta 2001 povedal, že je normálne, ak si budú sponzori za peniaze, ktoré dali strane, po víťazných voľbách robiť nároky na štátne zákazky. Premiér dnes po rokovaní vlády nevysvetlil, či osobne aktívne dohadoval sponzorov pre svoju stranu.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kabinet schválil zákaz nosenia burky na verejnosti
<< predchádzajúci článok
Hamás zakázal oslavy, aby sa študenti mohli učiť