Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Voľby 2020

01. marca 2020

Kam odišli voliči Slovenskej národnej strany? Ich úbytok je podľa politológa prekvapujúciPokles preferencií Slovenskej národnej strany (SNS) už pred voľbami naznačovali prieskumy. Avšak aktuálny výsledok v parlamentných voľbách je podľa ...Zdieľať
img_6416_copy 676x451 1.3.2020  - Pokles preferencií Slovenskej národnej strany (SNS) už pred voľbami naznačovali prieskumy. Avšak aktuálny výsledok v parlamentných voľbách je podľa politológa Branislava Dolného prekvapujúci.


"Priznám sa, sám neviem, kam tí voliči odišli. Pokles bol relatívne dlhodobý, ale takýto náhly úbytok pred voľbami, bolo to do istej miery prekvapujúce," uviedol v dnešnom Volebnom štúdiu RTVS politológ Katedry politológie Univerzity Komenského v Bratislave Branislav Dolný.

Kampaň postavená na opatreniach


Slovenská národná strana sa podľa neho vzdala klasických tém, na ktorých bola postavená, teda tých národných, ktoré pri kampani slabo komunikovala a jednoducho voliči od nej odišli.

Volebná kampaň a taktika Andreja Danka, ako si zabezpečiť dobrý volebný výsledok, bola podľa Dolného jasná a postavená na opatreniach, ktoré presadil a ktoré sa jasne spájali s jeho menom. Išlo napríklad o nižšiu DPH či rekreačné poukazy. Všetko to sú podľa politológa opatrenia, ktoré majú byť hmatateľné, ktoré voliči cítia vo svojich peňaženkách.

"Andrej Danko nedokázal tú kampaň preformulovať, aby zmobilizoval svojich voličov. Zostal po voľbách zaskočený a frustrovaný a ako keby sa s tým osudom zmieril bez toho, aby našiel odpoveď na posledný vývoj preferencií," skonštatoval Dolný.

Príliš široká ponuka strán


Ako ďalej uviedol Michal Mislovič z Median.sk, SNS vo svojej podstate prišla o všetkých svojich voličov v porovnaní s rokom 2016. Konzervatívnejšie časti voličov SNS mohli podľa Misloviča osloviť hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti alebo Sme rodina, a národnostne orientovaných voličov mohla zaujať strana Mariana Kotlebu Ľudová strana Naše Slovensko.

"Voliči sa rozpŕchli do ostatných konzervatívnych a národnostne orientovaných strán. SNS doplatila na to, že tu bola príliš široká ponuka týchto konzervatívnych a národnostne orientovaných strán, kam voliči SNS mohli ísť," dodal Mislovič.
Zdroj: Webnoviny.sk - Kam odišli voliči Slovenskej národnej strany? Ich úbytok je podľa politológa prekvapujúci © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Občania potvrdili túžbu po zmene, okomentovala prezidentka Čaputová výsledok volieb
<< predchádzajúci článok
Muža odsúdili na smrť, dobodal dvoch ľudí pri zátarase na juhozápade Číny

Kam odišli voliči Slovenskej národnej strany? Ich úbytok je podľa politológa prekvapujúci - diskusné fórum čitateľov