Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. mája 2019

Kamenický: Digitálnu daň treba riešiť aj v EÚ, ale hlavne na pôde OECD



Na archívnej snímke minister financií SR Ladislav Kamenický.



Zdieľať
Na archívnej snímke minister financií SR Ladislav Kamenický. Foto: TASR - Jakub Kotian
Brusel 17. mája (TASR) - Tematika spotrebných daní, vrátane alkoholovej smernice, a digitálne zdaňovanie boli hlavnými témami piatkových rokovaní ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli. Uviedol pre TASR minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD).


Minister pripomenul, že sa vo štvrtok počas svojej prvej oficiálnej účasti na zasadnutí Euroskupiny a v piatok na Ecofine zoznámil so všetkými rezortnými kolegami z ostatných krajín Únie, ako aj s predsedom Európskej centrálnej banky (ECB) Mariom Draghim.

V oblasti digitálnej dane upozornil, že ide o novú tému, ktorá zohľadňuje vývoj ekonomiky a nástup digitálnej éry, pričom nie sú nastavené zdaňovacie systémy.

"Debata sa v podstate len teraz začala, ale pre nás je dôležitý postoj EÚ, že je potrebné nájsť konsenzus, ale ošetriť by sa to malo na pôde OECD," pripomenul Kamenický. Minister v tejto súvislosti upozornil, že na budúci týždeň bude SR ako prvá z krajín strednej Európy predsedať ministerskej rade OECD v Paríži a tam bude digitálne zdaňovanie patriť k hlavným témam rokovaní.

Kamenický skonštatoval, že niektoré krajiny EÚ už prijali národné legislatívy týkajúce sa digitálnej dane, na Slovensku ju zatiaľ nemáme, ale pripravuje sa príslušná legislatíva.

Minister sa vyjadril aj k tzv. alkoholovej smernici, avšak upozornil že pre slovenskú delegáciu bolo dôležité hlavne zrovnoprávnenie malých, stredných a veľkých výrobcov výživových doplnkov, ktoré obsahujú alkohol. "Aj napriek počiatočným výhradám je dnes na tejto téme konsenzus, čo je aj úspech slovenského príspevku," skonštatoval šéf rezortu financií.

Z hľadiska hľadania kompromisu pre daňové zvýhodnenie zo spotrebnej dane doma páleného alkoholu pripomenul, že ide zásadnú tému hlavne pre Rumunsko a Maďarsko. Tie počas debát o tom, aké množstvo alkoholu je pre ktoré krajiny prijateľné, trvali na svojej pozícii vyšších kvót, čiže 100 litrov na osobu ročne.

"Kompromis na úrovni EÚ je okolo 5O litrov na osobu ročne. Pre Slovensko to nie ja až taká významná téma, na národnej úrovni to máme legislatívne upravené," pripomenul a dodal, že verí, že sa na pôde Ecofinu podarí aj v tejto oblasti dospieť ku konsenzu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kontrolný úrad: Hospodárenie Lesov SR ovplyvňoval najmä predaj dreva
<< predchádzajúci článok
Menový fond: Slovenská ekonomika v tomto roku vzrastie o 3,5 %