Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. mája 2019

Kazažský exprezident Nazarbajev získal ďalší titul, stal sa senátoromNa snímke kazašský exprezident Nursultan Nazarbajev.Zdieľať
Na snímke kazašský exprezident Nursultan Nazarbajev. Foto: TASR/AP
Alma Ata 30. mája (TASR) - Bývalý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev sa stal vo štvrtok čestným členom kazašského Senátu. Návrh, ktorý senátori jednomyseľne schválili, predložil úradujúci prezident Kasym-Žomart Tokajev, informoval ruský spravodajský portál Novaja gazeta.


Tokajev v zdôvodnení svojho návrhu uviedol, že "ide o spravodlivé ocenenie obrovských zásluh", ktoré má Nazarbajev v oblasti formovania a rozvoja Kazachstanu a konsolidácie spoločnosti.

Deň predtým sa Nazarbajev stal čestným predsedom Najvyššej eurázijskej hospodárskej rady. Ide o pozíciu vytvorenú špeciálne pre neho.

Nazarbajev, pôvodne sovietsky komunistický funkcionár, bol prvým prezidentom nezávislého Kazachstanu. Vo funkcii bol od apríla 1990. V predčasných prezidentských voľbách v apríli 2015 získal 97,75 percenta hlasov. Jeho súčasné piate funkčné obdobie sa malo skončiť v apríli 2020.

Právomoci hlavy štátu po odstúpení Nazarbajeva prešli na predsedu senátu Tokajeva. Nazarbajev zostal predsedom bezpečnostnej rady krajiny.

Oznámenie o Nazarbajevovom odchode z prezidentskej funkcie prišlo v čase rastúcej nespokojnosti v Kazachstane, ktorého hospodárstvo sa zotavuje z poklesu cien ropy a sankcií západných štátov voči jeho kľúčovému obchodnému partnerovi Rusku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nadácia Zastavme korupciu bude spolupracovať s Univerzitou Komenského
<< predchádzajúci článok
Chameneí: Irán nemá v pláne vyvíjať jadrové zbrane