Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. marca 2018

KC Detva ide dokumentovať kroje, architektúru a sakrálne pamiatky



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Detva 8. marca (TASR) - Komunikačné centrum (KC) Detva odštartovalo v týchto dňoch, v rámci európskeho programu Interreg V-A Program spolupráce Slovenská republika - Maďarsko 2014-2020, realizáciu projektu so zameraním na zachovanie a prezentáciu kultúrneho dedičstva regiónu. Na nasledujúce dva roky si dalo za cieľ zdokumentovať a zarchivovať informácie o prvkoch tradičného odievania, ľudovej architektúre a sakrálnych pamiatkach na Podpoľaní.


"Projekt sa realizuje v šiestich partnerských územiach, tri sú na Slovensku a tri v Maďarsku," povedala TASR zástupkyňa centra Elena Jankovičová. Okrem KC Detva sú súčasťou projektu na slovenskej strane obec Hrušov a SNM - Múzeum Maďarov na Slovensku - Kaštieľ v Dolnej Strehovej.

KC Detva podľa Jankovičovej chce zmapovať tradičný odev na Podpoľaní a vyrobiť aj 30 jeho replík. Plánuje tiež zhotoviť tri prenosné objekty ľudovej architektúry, ktoré bude využívať na prehliadkach ľudovej kultúry doma aj v zahraničí a tiež zmapovať tamojšie ľudové a sakrálne stavby. "V pláne je tiež vybudovanie Kultúrnej cesty, ktorá sprístupní návštevníkom Podpoľania kultúrne hodnoty regiónu. Návštevníci sa môžu po tejto ceste vydať na historických bicykloch. Navyše sa pripravuje aj vydanie publikácií súvisiacich s projektom," dodala.

Projekt s názvom Palóc - Hont - Podpoľanie: Rozvoj turisticky prístupných tematických trás so zameraním na spoločné kultúrne dedičstvo získal z európskych fondov viac ako 1,53 milióna eur, z toho KC Detva dostalo vyše 347.000 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Matovič: V. Špirko je národný hrdina, usvedčil R. Kaliňáka z korupcie
<< predchádzajúci článok
Zeman zložil prezidentský sľub a v prejave zaútočil na médiá a niektorých novinárov