Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. októbra 2007

Kim Čong-il a Ro Mu-hjon chcú ukončiť vojnový stav



Lídri Severnej a Južnej Kórey vo štvrtok uzavreli summit v Pchjongjangu podpisom spoločnej deklarácie, ktorá vyzýva na ukončenie vojnového stavu, užšiu ekonomickú spoluprácu a uvoľnenie ...



Zdieľať

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) - Lídri Severnej a Južnej Kórey vo štvrtok uzavreli summit v Pchjongjangu podpisom spoločnej deklarácie, ktorá vyzýva na ukončenie vojnového stavu, užšiu ekonomickú spoluprácu a uvoľnenie napätia na prísne stráženej hranici. Vodca severokórejského komunistického režimu Kim Čong-il sa s juhokórejským prezidentom Room Mu-hjonom rozlúčil úsmevom, potriasaním rúk a prípitkom šampanským. Trojdňový summit bol iba druhým v 59-ročnej histórii rozdeleného Kórejského polostrova. Podľa pozorovateľov jeho výsledky prekonali očakávania.

Kórejskí lídri v spoločnom vyhlásení vyzývajú na bezjadrový Kórejský polostrov a uzavretie trvalej mierovej zmluvy medzi republikami, ktoré sú napriek päťdesiatročnému prímeriu formálne stále vo vojne. Dohodli sa tiež na zintenzívnení obchodných, politických a civilných kontaktov vrátane spustenia premávky nákladných vlakov a turistických letov cez prísne stráženú hranicu. Juh a Sever budú "úzko spolupracovať, aby ukončili vojnový stav, znížili napätie a zabezpečili mier na Kórejskom polostrove". Dokument vyzýva na summit lídrov "troch alebo štyroch krajín", ktorí majú vyhlásiť formálne ukončenie Kórejskej vojny z 50. rokov. Pri podpise mierovej zmluvy sú tak podľa Kóreí potrebné aj podpisy vojnových spojencov - Spojených štátov amerických a Číny.

Napriek nízkym očakávaniam deklarácia z Pchjongjangu nakoniec prekvapila svojím rozsahom. "Summit má lepšie výsledky, ako predtým mnohí predpovedali, obzvlášť v oblasti ekonomickej spolupráce a mieru," povedal profesor Kórejskej univerzity Kim Jon-čchul. Dohoda je podľa neho podrobnejšia ako tá, ktorú podpísal Roov predchodca Kim Tä-džung počas prvého medzikórejského summitu v roku 2000. Ak budú obe strany postupovať verne podľa dokumentu, "otvorí to novú kapitolu v medzikórejských vzťahoch", vyhlásil Kim.

Kim Čong-il a Ro Mu-hjon sa taktiež dohodli na spoločnom úsilí zabezpečiť hladkú implementáciu dohôd o zastavení severokórejského jadrového programu. Kim sa tak osobne zaviazal k jadrovému odzbrojeniu iba rok potom, ako jeho režim prvýkrát testoval jadrovú zbraň. V šesťstrannej dohode, ktorú zverejnili v stredu v Pekingu, Severná Kórea súhlasila s požiadavkou, aby oznámila všetky svoje jadrové programy a do konca roka odstavila svoje hlavné jadrové zariadenie pod dohľadom zahraničných expertov.

Spoločné vyhlásenie vyzýva na uskutočnenie ďalších medzikórejských summitov a oznamuje novembrové schôdzky premiérov v Soule a ministrov obrany v Pchjongjangu. Šéfovia rezortov obrany sa majú venovať časti dohody o vytvorení "mierovej zóny" v spornom úseku západnej námornej hranice, ktorá je známa pod označením Severná medzná čiara a v rokoch 1999 a 2002 bola dejiskom krvavých zrážok. Podľa vyhlásenia v nepokojnej oblasti Žltého mora vytvoria spoločný rybolovný revír a umožnia voľný pohyb civilných lodí. Ako však tvrdí Kim Tä-wu z Kórejského ústavu pre obranné analýzy, dokument sa vyhýba "jadru sporu - či Sever rešpektuje Severnú medznú čiaru". Námornú hranicu po skončení Kórejskej vojny v roku 1953 jednostranne vytýčili sily Organizácie Spojených národov (OSN) pod velením Spojených štátov amerických. Pchjongjang ju nikdy neuznal a požaduje, aby bola určená nanovo.

V ekonomickej oblasti sa Kim a Ro dohodli na rozšírení súčasnej spolupráce a vybudovaní spoločných lodeníc v meste Nampo juhozápadne od Pchjongjangu. Otvoria tiež prvú priamu leteckú linku, ktorá bude lietať zo Soulu k vrchu Päktu-san na severokórejsko-čínskej hranici. Juhokórejčania teraz k posvätnej hore musia cestovať cez Čínu. Obnovené železničné trate medzi Kóreami otvoria pre nákladnú dopravu.

Ro v stredu odmietol Kimovu neočakávanú ponuku, aby svoju návštevu v Pchjongjangu predĺžil o jeden deň. Juhokórejský líder pricestoval do Pchjongjangu v utorok autom, pričom prísne stráženú hranicu symbolicky prekročil pešo. Kimovi odovzdal viaceré dary vrátane zbierky filmov a seriálov na nosičoch DVD.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bush na novom historickom minime
<< predchádzajúci článok
V troskách lietadla zahynulo najmenej 25 ľudí