24hod.sk    Z domova

11. októbra 2018

Kiska neľahko prijal vyjadrenia, ktoré spochybňujú sankcie voči Rusku



Na snímke prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska hovorí na plenárnom zasadnutí na tému Aktuálne výzvy Európe na dvojdňovom summite prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) 11. októbra 2018 na Štrbskom Plese.



Zdieľať
Na snímke prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska hovorí na plenárnom zasadnutí na tému Aktuálne výzvy Európe na dvojdňovom summite prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) 11. októbra 2018 na Štrbskom Plese. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Štrbské Pleso 11. októbra (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska prijal s ľútosťou vyjadrenia, ktoré spochybňujú sankcie Európskej únie (EÚ) voči Rusku. Reagoval tak na vyjadrenia predsedu slovenského parlamentu Andreja Danka (SNS), ktorý v tureckej Antalyi kritizoval sankcie, okrem iného aj preto, že zabránili zorganizovaniu eurázijského summitu v Bratislave.


Prezident považuje za nepoctivé a neférové voči ľuďom a škodlivé pre záujmy Slovenskej republiky, aby slovenskí predstavitelia za niečo v Bruseli dvíhali ruku - za sankcie proti Rusku, a potom to doma ohovárali alebo konali v rozpore s týmto spoločným rozhodnutím.

"Takto pred rokom v októbri sme všetci traja najvyšší ústavní činitelia podpísali referendum a zaviazali sa k tomu, že budeme jasne posilňovať myšlienku Európskej únie, či vo vzťahu k našim občanom, tak aj vo vzťahu k zahraničiu. Bol to úžasný hlas z našej krajiny smerom k Európskej únii. V tomto vyhlásení sa píše, že ako najvyšší ústavní činitelia sme sa zaviazali, že budeme dbať o jasnú a zodpovednú komunikáciu proeurópskej a proatlantickej orientácie Slovenskej republiky a spoločne prijatých rozhodnutí v rámci Európskej únie a NATO a to navonok v zahraničí aj dovnútra, smerom k občanom Slovenskej republiky. Preto som si s ľútosťou vypočul hlasy o tom, že sa spochybňujú sankcie voči Rusku," uviedol Kiska počas dvojdňového summitu prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky, ktorý sa vo štvrtok a v piatok (12.10.) koná na Štrbskom Plese.

Vyjadrenia sú podľa neho škodlivé vo vzťahu k slovenským občanom i nášmu postaveniu v rámci EÚ ako takej. "Sankcie EÚ, za ktoré sme jasne zdvihli ruku a všetky krajiny potvrdili, že došlo k anexii Krymu Ruskom, boli jasnou odpoveďou na túto agresiu. Len pre tých, ktorí niekedy tvrdia, ako to ublížilo našej ekonomike, chcem pripomenúť, že 80 až 90 percent nášho obchodu je s krajinami EÚ," upozornil prezident s tým, že zdrojom nášho ekonomického rastu, tvorby pracovných miezd i platov je spoločný trh a slobody, ktoré sme vstupom do EÚ získali a ktoré máme spoločne brániť, nie spochybňovať.

"Mali by sme si často klásť otázku, aké chceme mať Slovensko. Či chceme mať krajinu, kde bude bezpečnosť a úroveň zdravotníctva ako v Nemecku, Holandsku či Belgicku, alebo chceme mať krajinu bližšie oligarchom, mafii a iným praktikám," zdôraznil na záver Kiska.

Predseda slovenského parlamentu v Antalyi kritizoval sankcie proti Rusku, okrem iného aj preto, že zabránili zorganizovaniu eurázijského summitu v Bratislave. Slovensko je jasne proeurópsky a proatlanticky orientovaná krajina, ktorá zároveň musí udržiavať diplomatické vzťahy na všetkých úrovniach. V reakcii na stretnutie predsedu parlamentu s predsedom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom to v stredu (10.10.) povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Doplnil, že aj keď sankciám voči Rusku politicky rozumie, z ekonomického pohľadu si nimi Slovensko škodí. "Slovenská republika je vždy na strane svojich spojencov. Na druhej strane Slovensko má právo vyjadriť svoj názor, že ak sa pozrieme na to, čo sme sankciami dosiahli, tak sa ukazuje, že dokopy nič," poznamenal Pellegrini.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/kiska-nelahko-prijal-vyjadrenia-ktore-spochybnuju-sankcie-voci-rusku-cl623162.html