Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. decembra 2010

KĽDR rozostavila ďalšie raketomety schopné zasiahnuť JuhSeverná Kórea rozostavila ďalšie raketomety schopné zasiahnuť jej južného suseda, informovali v piatok juhokórejské médiá. "Severná Kórea nedávno zvýšila počet svojich raketometov ...Zdieľať
raketa kldr korea Foto: SITA, APSOUL 3. decembra (WEBNOVINY) - Severná Kórea rozostavila ďalšie raketomety schopné zasiahnuť jej južného suseda, informovali v piatok juhokórejské médiá. "Severná Kórea nedávno zvýšila počet svojich raketometov o 100 kusov na spolu okolo 5 200," uviedla tlačová agentúra Jonhap s odvolaním sa na vojenské zdroje. "Môžu uskutočniť sústredený úder zo svojich základní na Soul a jeho susedné oblasti," uviedol zdroj s tým, že rakety majú efektívny dostrel 60 kilometrov. Tieto správy však juhokórejské ministerstvo obrany a generálny štáb popreli.


Soul leží vo vzdialenosti asi 40 kilometrov od hranice s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) a jeho obyvatelia vždy žili pod hrozbou útoku zo Severu. Zdroj, ktorý si želal zostať v anonymite, neuviedol, kde presne sa nanovo rozostavené raketomety nachádzajú a či je to v blízkosti hranice. Soul a susedné mestá sú domovom takmer polovice 50-miliónovej populácie krajiny.

Severokórejské delostrelecké granáty, ktoré 23. novembra dopadli na ostrov Jon-pchjong a do okolitých vôd, zabili štyroch ľudí a zranili 18 ďalších. Zapríčinili tiež vypuknutie požiarov tamojších budov a lesov. Podľa Pchjongjangu išlo iba o reakciu na "nezodpovednú vojenskú provokáciu zo strany Soulu", keď spustil delostreleckú paľbu na námorné územie pri ostrove Jon-pchjong, ktoré Sever považuje za svoje.Tokio a Washington spustili spoločné vojenské cvičenie
Japonsko a Spojené štáty americké spustili v piatok ich doteraz najväčšie spoločné vojenské cvičenie, ktoré sa koná v čase napätia na Kórejskom polostrove, informovalo japonské ministerstvo obrany. Cvičenie s názvom Ostrý meč, ktoré sa koná pri príležitosti 50. výročia japonsko-amerického partnerstva, bude prebiehať do 10. decembra, uviedli úradné zdroje. Manévre boli naplánované ešte pred tým, ako Severokórejské delostrelectvo minulý týždeň zbombardovalo juhokórejský ostrov, no konajú sa iba pár dní po americko-juhokórejskom cvičení zameranom na zastrašenie Pchjongjangu.

Okolo 34 tisíc príslušníkov japonských ozbrojených síl so 40 vojnovými loďami a 250 lietadlami a vrtuľníkmi sa spolu s ich viac ako 10 tisíckami amerických kolegov s 20 vojnovými loďami a 150 lietadlami a vrtuľníkmi zišli neďaleko brehov Južnej Kórey. Manévre zahŕňajú aj integrovanú vzdušnú a protivzdušnú obranu, ochranu základní, letecký sprievod ako aj pátracie a záchranné práce.

K tichomorským spojencom sa prvýkrát pridajú aj juhokórejskí vojenskí pozorovatelia
Japonsko tým chce demonštrovať solidaritu medzi tromi krajinami v čase vysokého napätia v regióne. Japonsko svojich vojakov-pozorovateľov vyslalo v júli na spoločné cvičenie ozbrojených síl Spojených štátov a Južnej Kórey, ktoré sa konalo po potopení juhokórejskej vojnovej lode, z čoho Soul viní svojho severného suseda.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Hondurase zastrelili poslanca parlamentu
<< predchádzajúci článok
Uzavreli hranice Pobrežia Slonoviny pre povolebný chaos