Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. júna 2010

Klesli trhy v Európe, USA aj v JaponskuEurópsky akciový trh v utorok klesol na trojtýždňové minimum. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel nižšie o 3 % na úrovni 995,82 bodu, čo je jeho najnižšia hodnota od ...Zdieľať
burza Ilustračné foto: SITA/AP BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Európsky akciový trh v utorok klesol na trojtýždňové minimum. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel nižšie o 3 % na úrovni 995,82 bodu, čo je jeho najnižšia hodnota od 8. júna. Pokles postihol akcie finančných podnikov pre obavy z nedostatku likvidity, keďže európske banky majú vo štvrtok vrátiť jednoročné úvery v objeme 442 mld. eur, ktoré si požičali od Európskej centrálnej banky (ECB). "Trh to veľmi pozorne sleduje. Existujú určité obavy, že to nemusí byť hladký proces a existuje možnosť vzniku nedostatku likvidity," povedal Henk Potts zo spoločnosti Barclays Wealth. Trhy sa obávajú, že niektoré slabšie banky sa budú ťažie prispôsobovať tomu, že si už od ECB nebudú môcť požičať na rok, ale budú sa musieť spoľahnúť na úvery s kratšou splatnosťou. Barclays, BNP Paribas, Société Générale a Bankinter si odpísali 6,3 % až 8,1 %.


Z amerického akciového trhu v utorok investori ušli a index Standard & Poor's 500 spadol na najnižšiu úroveň za osem mesiacov v dôsledku výpredaja, ktorý spustil silnejúci poplach v súvislosti s globálnym ekonomickým výhľadom. Nepriaznivo pôsobila aj správa o poklese spotrebiteľskej dôvery v USA pre zlú situáciu na trhu práce. Pre stupňujúce sa obavy o stabilitu európskych bánk takmer všetky akcie indexu S&P oslabili. Index stratil 3,1 % a uzavrel na úrovni 1 041,24 bodu, čiže najnižšie od 30. októbra. "Všetci hovoria o úrovni 1 040 bodov, je to úroveň rozhodujúceho okamihu, konca sveta, krvi na uliciach. Po tejto úrovni sa trhy rúcajú, S&P ide na úroveň 900 bodov," povedal Marc Pado, zo spoločnosti Cantor Fitzgerald & Co. Najviac boli v utorok postihnuté sektory závislé od komodít, priemyselné a finančné firmy. Boeing Co klesol o 6,3 %, Caterpillar Inc oslabil o 5,5 % a imúnny voči výpredaju nebol ani konglomerát 3M Co, hoci vylepšil svoj výhľad tržieb. Jeho akcie klesli o 0,6 %. Index Dow Jones oslabil o 2,65 % na úroveň 9 870,30 bodu a technologický Nasdaq stratil 3,85 % a klesol na 2 135,18 bodu.

Nepriaznivá situácia bola aj na japonskom akciovom trhu. Hlavný tokijský index Nikkei v stredu uzavrel nižšie o 2 % na úrovni 9 382,64 bodu. Index ustúpil až na sedemmesačné minimum a jeho štvrťročný výkon, ktorý predstavoval pokles o 15,4 %, bol najhorší od posledného kvartálu 2008 po kolapse americkej banky Lehman Brothers. Grafy ukazovali čoraz bezútešnejší obraz, keďže Nikkei vykázal už tretí mesačný pokles, čo bol jeho najslabšie trojmesačné obdobie od septembra až novembra 2009. Širší index Topix v stredu stratil 1,3 % a klesol na úroveň 841,42 bodu. Oslabili japonskí exportéri. Firma Tokyo Electron si odpísala 3,1 %, Nikon Corp stratila 2,2 % a spoločnosť Advantest Corp spadla o 1,6 %. Firmy závislé od cien komodít klesli v reakcii na ďalšie zlacnenie kovov. Mitsui Mining & Smelting oslabila o 4,1 %, Toho Zinc si odpísala 3,4 % a spoločnosť Mitsubishi Corp stratila 2 %. Farmaceutická spoločnosť Shionogi bola jednou z mála firiem, ktorým sa darilo, jej akcie vzrástli o 7,2 %.

SITA, Reuters

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
BRATISLAVA: Od piatka bude výluka električiek
<< predchádzajúci článok
Koaličnú zmluvu by mali podpísať v utorok