Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. januára 2019

Klesol kurz euraSpoločná európska mena oslabila po silných údajoch z ekonomiky USA. Neskoro popoludní sa predávala po 1,1520 USD, pričom ráno sa jej kurz dostal až na 1,1570 ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Frankfurt nad Mohanom 10. januára (TASR) - Spoločná európska mena oslabila po silných údajoch z ekonomiky USA. Neskoro popoludní sa predávala po 1,1520 USD, pričom ráno sa jej kurz dostal až na 1,1570 USD/EUR.


Európska centrálna banka (ECB) stanovila vo štvrtok referenčný kurz na 1,1535 (v stredu: 1,1455) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,8669 (0,8730) eura.

Negatívny vplyv na euro mali robustné údaje z trhu práce z USA. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v uplynulom týždni nečakane prudko klesol. Nedávno pozitívne prekvapila aj správa o tvorbe pracovných miest v decembri.

Experti tiež označili štvrtkový vývoj na devízovom trhu za reakciu na stredajšie (9. 1.) výrazné oslabenie dolára voči všetkým dôležitým menám. To spôsobila americká centrálna banka (Fed), ktorá signalizovala, že bude zdržanlivejšia a nebude sa ponáhľať s ďalším sprísňovaním menovej politiky. Devízová expertka Commerzbank Lan Nguyenová označila stredajší pád kurzu dolára za "oneskorenú korekciu". Dolár sa totiž v posledných týždňoch držal vysoko aj napriek výraznému poklesu očakávaní týkajúcich sa zvyšovania sadzieb v USA.

Pod tlak sa opäť dostala britská libra, ktorá stratila voči euru aj voči doláru. Britský parlament bude v utorok (15. 1.) hlasovať o dohode o brexite, ktorú vyrokovali premiérka Theresa Mayová a Európska komisia (EK). Naďalej je nepravdepodobné, že dohoda získa podporu v dolnej komore parlamentu. Jej neschválenie zrejme ešte viac oslabí Mayovej pozíciu.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
M. Patakyová vstupuje v prípade razie v Moldave do konania pred ESĽP
<< predchádzajúci článok
Bielorusko varovalo Moskvu ohľadom sporov v oblasti energetiky

Klesol kurz eura - diskusné fórum čitateľov