Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. augusta 2007

Klub 500 považuje návrhy MPSVR za protiústavnéNávrh Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) na riešenie problémov s financovaním prvého piliera Sociálnej poisťovne považuje Klub 500 za kontraproduktívny a škodlivý pre ekonomiku ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) - Návrh Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) na riešenie problémov s financovaním prvého piliera Sociálnej poisťovne považuje Klub 500 za kontraproduktívny a škodlivý pre ekonomiku Slovenska. Ako sa uvádza vo vyhlásení Klubu 500, návrh novely zákona o sociálnom poistení trestá zamestnávateľov aj zamestnancov tým, že im zvyšuje odvody. Slovensko je pritom krajina, ktorá má podľa najnovšieho materiálu Európskej komisie piate najvyššie odvodové zaťaženie v Európskej únii.

Klub 500 je presvedčený, že novela je aj v rozpore s Ústavou SR, nakoľko na jednej strane navrhuje zrušenie maximálnych vymeriavacích základov, na druhej strane však neruší strop pre výšku poskytovaných dávok. "Toto považujeme za jednoznačnú diskrimináciu, keď na jednej strane ministerstvo neohraničuje výšku platieb, ale na strane druhej ohraničuje výšku dávok. Maximálne vymeriavacie základy totiž v praxi odzrkadľujú maximálnu veľkosť dávky, ktoré občan dostane v prípade dávky v nezamestnanosti, resp. dôchodku.“ uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Návrhy MPSVR sú podľa Klubu 500 v rozpore aj s poslednými vyjadreniami ministerstva hospodárstva, v ktorých deklaruje, že Slovensko má záujem prilákať investorov s vyššou pridanou hodnotou. "Zrušenie maximálnych vymeriavacích základov by neúmerne zvýšilo už tak neúnosnú výšku odvodového zaťaženia na Slovensku, znížilo by konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky, nakoľko by spôsobilo značný rast nákladov v podnikateľskej sfére a značný rast nákladov na pracovnú silu. Toto opatrenie by jednoznačne spôsobilo spomalenie tvorby nových pracovných miest,“ dodal Gregor.

Klub 500 je znepokojený predloženým návrhom, nakoľko sa v konečnom dôsledku negatívne dotkne zamestnancov aj zamestnávateľov, ale nebude mať žiaden dopad napríklad na poslancov. "Považujeme to za nekorektné a neseriózne,“ uzavrel Gregor. Klub 500 zároveň navrhol opatrenia na zlepšenie hospodárenia Sociálnej poisťovne. Medzi nimi je aj možnosť zvážiť zvýšenie dôchodkového veku. Vláda by podľa Klubu 500 mala tiež zverejniť dopady vyplácania dôchodkov silových zložiek a zmeniť systém jeho vyplácania. Súčasný systém totiž diskriminuje ostatné skupiny dôchodcov. Klub 500 tiež navrhuje zrušiť niektoré štátne sviatky.

Podľa navrhovanej novely, ktorou sa v stredu zaoberá vláda, by od 1. januára do 30. júna budúceho roka malo viac ako 1,5 mil. sporiteľov, ktorí od januára 2005 vstúpili do systému starobného dôchodkového sporenia, možnosť vrátiť sa z dvojpilierového systému do výlučne priebežne financovaného dôchodkového systému, spravovaného Sociálnou poisťovňou. Podľa návrhu novely zákona o sociálnom poistení by sa mal zrušiť maximálny vymeriavací základ pre platenie poistného na dôchodkové poistenie. Ten v súčasnosti predstavuje trojnásobok priemernej mzdy na Slovensku za minulý rok, čo je 56 283 Sk. Novela zákona chce znemožniť aj poberanie predčasného starobného dôchodku pracujúcim penzistom.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Al-Málikí odmieta americkú kritiku irackej vlády
<< predchádzajúci článok
Návšteva Sólyoma v Diakovciach bol diplomatický lapsus

Klub 500 považuje návrhy MPSVR za protiústavné - diskusné fórum čitateľov