Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. augusta 2007

Návšteva Sólyoma v Diakovciach bol diplomatický lapsus



Signatári stretnutí Slovákov z južného Slovenska vnímajú prítomnosť maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma v nedeľu v Diakovciach ako oficiálnu podporu osláv cudzieho štátneho sviatku v ...



Zdieľať

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) - Signatári stretnutí Slovákov z južného Slovenska vnímajú prítomnosť maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma v nedeľu v Diakovciach ako oficiálnu podporu osláv cudzieho štátneho sviatku v suverénnej a samostatnej SR. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré prijali na utorkovom stretnutí v Komárne a na dnešnej tlačovej besede na pôde Matice slovenskej o ňom informoval jeden zo signatárov Stanislav Bajaník s tým, že on osobne považuje Sólyomovu účasť na oslavách za diplomatický lapsus. Predsedu SMK Pála Csákyho signatári vyzvali, aby nebránil maďarskej mládeži na území SR ovládať popri materinskom aj štátny jazyk.

Svätého Štefana si vážime a ctíme, povedal Bajaník, nie je však podľa neho zvykom, aby sa štátne sviatky iných krajín oslavovali na území iného štátu. "Napriek súkromnému charakteru návštevy nebude prezident nikdy súkromnou osobou," dodal s tým, že oslavovať na Slovensku štátny sviatok Maďarskej republiky považuje za scestné a neprijateľné. "Považujem to za diplomatický lapsus," povedal Bajaník. Signatári vo vyhlásení, ktoré adresujú maďarskému veľvyslanectvu, Ministerstvu zahraničných vecí SR a prezidentovi SR, Sólyomovi pripomínajú, že jeho etnické vymedzenie poslania kostolov "ubrániť maďarstvo" za posledných tisíc rokov je smutné, lebo popiera jazykové, kultúrne i náboženské práva ostatných národov v Uhorsku, teda aj starých Slovenov. "Nikto nemá právo privlastniť si posolstvo sv. Štefana len pre svoju vlastnú ideológiu, v tomto prípade pre maďarstvo," povedal Bajaník. Signatári súčasne vo vyhlásení Sólyoma upozorňujú, že kým v Diakovciach volal po práve na vzdelávanie v materinskom jazyku od materských škôl až po univerzitu, čo SR dokonale plní, Slováci v Maďarsku takýmto právom nedisponujú.

V druhom vyhlásení, ktoré signatári v utorok v Komárne prijali, kritizovali vyjadrenia Csákyho o tom, že občania maďarskej národnosti, ktorí zapíšu deti do školy s vyučovacím jazykom slovenským, majú obmedzené myslenie, podliehajúce národnoštátnym koordinátom. "Obmedzené myslenie má skôr pán poslanec," povedal Bajaník. Csákyho slová podľa signatárov potvrdzujú pretrvávajúci zápas etnickej politickej strany o verejnú segregáciu a izoláciu maďarskej mládeže na Slovensku, urážku slovenčiny ako štátneho a vyučovacieho jazyka na území SR, občiansky cítiacich spoluobčanov maďarskej národnosti rešpektujúcich európsky trend 21. storočia o viacjazyčnej vyspelosti mladých občanov v Európe i SR. "Vyzývame predsedu SMK a poslanca NR SR Pála Csákyho, aby vo svojich oficiálnych príhovoroch uvážlivejšie formoval politický program SMK v duchu moderného, európskeho, nacionalizmu zbaveného občianskeho spolunažívania na suverénnom území SR, nebránil maďarskej mládeži na území SR popri znalosti materinského jazyka kvalifikovane ovládať štátny vyučovací jazyk," uvádza sa vo vyhlásení.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Klub 500 považuje návrhy MPSVR za protiústavné
<< predchádzajúci článok
Ministri schválili návrh novely zákona o pozemkových úpravách