Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Voľby 2010

12. júna 2010

Komisia nevie dokázať kupovanie hlasovV košickej prevažne rómskej mestskej časti Luník IX prebiehajú voľby podľa mienky predsedu okrskovej volebnej komisie číslo 1 Stanislava Takáča vcelku korektne a do sedemnástej ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA


KOŠICE 12. júna (WEBNOVINY) - V košickej prevažne rómskej mestskej časti Luník IX prebiehajú voľby podľa mienky predsedu okrskovej volebnej komisie číslo 1 Stanislava Takáča vcelku korektne a do sedemnástej hodiny bolo voliť podľa jeho odhadu okolo 22 percent voličov. „Chodili vo veľkých skupinách. Niektorí z miestnych voličov hovorili, že niekto kupuje hlasy, no my sme nič také nezistili, rovnako ako pozorovatelia OBSE,“ povedal Takáč.

Kupovanie hlasov popiera niekdajší starosta Jozef Šana, ktorého miestni poznajú pod prezývkou Pepo. Naopak tvrdí, že volebná komisia nepostupuje podľa zákona, keď zakazuje voličom po odvolení vynášať z volebnej miestnosti nepoužité hlasovacie lístky. „Tie nepoužité hlasovacie lístky by mohla zneužiť volebná komisia,“ povedal Šana. Ani on však nepoprel možnosť, že niekto kupuje hlasy. „Kto chce, tak si to kúpi, no neviem o tom. A čo keď naši Rómovia, čo sú v komisii, predávajú hlasy, aj to môže byť,“ hovorí Šana. Predseda komisie Takáč tieto obvinenia jednoznačne poprel. „Motivovali sme voličov, aby lístky odhadzovali do koša vo volebnej miestnosti, aby nedráždili ľudí vonku. Zneužiť lístky, ktoré ľudia odhodia do koša nie je absolútne reálne,“ vysvetlil Takáč.

Podpredseda volebnej komisie Peter Horváth uviedol, že Šana útočí na neho. „Prišli viacerí voliči a hovorili, že musia vyniesť von nepoužité hlasovacie lístky za nejaké korunky. Aj on osobne povedal, že si lístky zoberie a za tri eurá si kúpi niečo. Ja som sa snažil, aby voľby na Luníku IX prebehli korektným spôsobom, žiaľ sú takí ľudia, čo volebné právo zneužívajú a ja im v tom nemôžem zabrániť. Nám sa to nepodarilo potvrdiť,“ povedal Horváth. Doložil, že nič nemohli zistiť ani členovia obvodnej volebnej komisie, lebo na kontrolu prišli autom, ktoré tu na Luníku už veľa ľudí pozná, a tak sa všetci na čas schovali.
SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Paraglajdista zomrel po nezvládnutom pristátí
<< predchádzajúci článok
Rómovia sa radšej kúpali v potoku ako volili

Komisia nevie dokázať kupovanie hlasov - diskusné fórum čitateľov