Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. apríla 2006

Košice majú pravicového primátora, tri obce nových poslancovDruhé najväčšie mesto na Slovensku Košice má po dnešnom dni nového primátora, jedna z košických mestských častí nového starostu a tri obce nových poslancov. Voľby do orgánov samospráv ...Zdieľať

BRATISLAVA 9. apríla (WN/SITA) - Druhé najväčšie mesto na Slovensku Košice má po dnešnom dni nového primátora, jedna z košických mestských častí nového starostu a tri obce nových poslancov. Voľby do orgánov samospráv na dnešný deň vyhlásil bývalý predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský. Obyvatelia Košíc si spomedzi siedmich kandidátov za primátora zvolili nominanta pravicovej koalície KDH-SDKÚ-DS-SMK-OKS Františka Knapíka, ktorý získal 7302 hlasov. Volilo 9,9 percenta zo 192 000 oprávnených voličov, hlasy boli spočítané v rekordne krátkom čase - za 2,5 hodiny. Keďže Knapík kandidoval na primátora, musel sa vzdať starostovskej stoličky v mestskej časti Košická Nová Ves. Spolu s primátorom tu preto dnes obyvatelia volili aj nového starostu. Vyhral kandidát koalície Smer-SD-ANO-HZD Dušan Petrenka. Získal 282 hlasov z celkového počtu takmer 1900 oprávnených voličov. Účasť bola 39-percentná.

V ďalších troch slovenských obciach dnes volili nových poslancov obecného zastupiteľstva. V Žakarovciach v okrese Gelnica si za poslankyňu zvolili nezávislú Katarínu Nemčíkovú. Zo 601 oprávnených voličov sa dnes na voľbách zúčastnilo 78 obyvateľov Žakaroviec, Nemčíková dostala 49 hlasov. V obci Nevidzany v okrese Prievidza dnes za nové poslankyne päťčlenného obecného zastupiteľstva zvolili spoluobčania kandidátky ĽS-HZDS Ivetu Kluvancovú a Evu Sobotovú. Obec má 234 oprávnených voličov, Kluvancová dostala 49 a Sobotová 38 hlasov. Obyvatelia Veľkej nad Ipľom v Lučeneckom okrese do sedemčlenného obecného zastupiteľstva troch nových poslancov. Nezávislú kandidátku Kláru Dzijákovú volilo 44 spoluobčanov, kandidáta SMK Júliusa Šinku 34 a nominantku KDH Oľgu Ružičkovú 23 obyvateľov obce. Na voľbách sa zo 731 oprávnených voličov zúčastnilo 55, traja z nich odovzdali neplatné lístky. Voliči mohli na volebnom lístku zakrúžkovať od jedného až po všetkých troch kandidátov, preto je počet odovzdaných hlasov vyšší než počet zúčastnených voličov.

Nové voľby do orgánov samosprávy obcí predseda Národnej rady SR vyhlasuje z viacerých dôvodov - ak sa riadne voľby nekonali z akýchkoľvek dôvodov podľa zákona a ak voľby vyhlásil Ústavný súd SR za neplatné alebo zruší ich výsledok. Dôvodom je aj uvoľnenie miesta poslanca zastupiteľstva, na ktoré nie je náhradník alebo uvoľnenie miesta primátora či starostu. Nahradiť je tiež potrebné niektorých predstaviteľov obcí a miest, ktorí odstúpili zo zdravotných a ďalších dôvodov alebo zomreli.

FOTO: SITA/Ivan Fleischer


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruský expremiér Kasjanov založil nový politický subjekt
<< predchádzajúci článok
RIS apeluje, aby volili HZD a krúžkovali čísla 149 a 150

Košice majú pravicového primátora, tri obce nových poslancov - diskusné fórum čitateľov