Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. apríla 2011

Košický U. S. Steel vlani dvadsiaty v únii v objeme emisií



Medzi najväčšími emitentmi skleníkových plynov v Európe malo svoje zastúpenie Slovensko aj v minulom roku. Tradične sa na popredných miestach rebríčka totiž drží košická oceliareň U. ...



Zdieľať
us steel Foto: SITABRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) - Medzi najväčšími emitentmi skleníkových plynov v Európe malo svoje zastúpenie Slovensko aj v minulom roku. Tradične sa na popredných miestach rebríčka totiž drží košická oceliareň U. S. Steel. A to napriek tomu, že už tretí rok v poradí nevypustí ani toľko emisií, koľko získala v rámci alokácie. Podľa údajov zverejnených Európskou komisiou vlani košický U. S. Steel do ovzdušia vypustil 8,556 mil. ton emisií, pričom alokovaný objem bol 10,794 mil. emisných povoleniek. Medziročne počet vypustených emisií v košických železiarňach vzrástol o 11,8 % a v rámci únie sa tak posunuli z 21. priečky najväčších emitentov z roku 2009 na vlaňajšie 20. miesto.


Vyše 2,3-miliónový prebytok emisných povoleniek oproti vlaňajšej skutočnej potrebe podnik pripisuje nižšiemu objemu výroby. „Dôvod bol jednoduchý, bolo to nižšie využitie našich výrobných kapacít, aj keď vidíme pomalé oživenie po globálnej kríze, produkcia ešte nedosahuje predkrízovú úroveň,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača. Podobné prebytky pritom firma vykazuje počas celej krízy. Len za posledné 3 roky celkový prebytok emisných kvót dosiahol vyše 7,4 mil. ton. Ako s prebytkami bude firma nakladať a ako to ovplyvní zavedenie emisnej dane sa podľa Baču ukáže, až keď bude známy dosah zdanenia povoleniek a implementácia súvisiacich predpisov. „Až potom bude možné povedať, aký bude náš ďalší postup,“ dodal.

Druhým najväčším emitentom na Slovensku, so značným odstupom, boli Elektrárne Nováky, ktorú prevádzkujú Slovenské elektrárne. Vlani do ovzdušia vypustili 2,362 mil. ton emisií a taktiež neminuli celú alokáciu v objeme 2,505 mil. emisných povoleniek. Objem emisií CO2 vypustených Elektrárňami Vojany pritom medziročne poklesol o 3,4 %. Tretí v poradí za Slovensko bol Slovnaft s vypustenými emisiami na úrovni 1,013 mil. ton pri alokácií 1,3 mil. povoleniek a pri medziročnom poklese o 26,4 %. Tento vývoj však súvisel s odčlenením Teplárne Slovnaft, ktorá bola na štvrtej priečke s emisiami 938,8 tis. ton pri medziročnom raste o 28,4 %.


Slovenské podniky nepatria medzi najväčších znečisťovateľov

Slovenské fabriky tak v priemere značne zaostávajú za najväčšími európskymi znečisťovateľmi ovzdušia. Foto: SITA/APPrvé priečky v rámci únie tradične obsadili obrie tepelné elektrárne predovšetkým v Poľsku a Nemecku. Absolútne najviac emisií vlani do ovzdušia vypustila poľská Elektrownia Belchatow, a to takmer 29,7 mil. ton. Nasledovali nemecké elektrárne Kraftwerk Niederaussem a Krafwerk Jänschwalde s emisiami v objeme 28,1, resp. 23,5 mil. ton. Najväčším neelektrárenským emitentom skleníkových plynov v únii bola vlani na 13. Mieste oceliareň vo francúzskom Dunkerque, ktorá do ovzdušia vypustila 10,2 mil. ton emisií.

Železiarne v Košiciach boli vybudované v 60. rokoch minulého storočia. Pôvodné Východoslovenské železiarne sa od roku 2000 stali súčasťou nadnárodnej spoločnosti United States Steel Corporation (U. S. Steel), s ktorou mali od roku 1998 vytvorený spoločný podnik na výrobu oceľových obalových materiálov. U. S. Steel má na americkom kontinente viac ako storočnú tradíciu a v Európe okrem Slovenska prevádzkuje aj zariadenia v Srbsku, ktoré spoločne tvoria U. S. Steel Europe.

V súčasnosti sa výroba v košickej hutníckej fabrike orientuje najmä na produkty s vyššou pridanou hodnotou pre automobilový, obalový, elektrotechnický, spotrebný a stavebný priemysel. U. S. Steel Košice podľa aktuálneho výpisu z obchodného registra eviduje základné imanie na úrovni 839,4 mil. eur a jediným spoločníkom bola U. S. Steel Global Holdings I B.V. so sídlom v Holandsku, ktorá je súčasťou nadnárodného koncernu U. S. Steel.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sulík vyzýva Zemkovú, aby odstupné z rozhlasu vrátila
<< predchádzajúci článok
Cenu za ľudské práva udelilo PZ RE ruskej organizácii