Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. augusta 2020

Krajiny Pobaltia uvalili voči Lukašenkovi a jemu blízkym spolupracovníkom cestovné sankcieLitva, Lotyšsko a Estónsko v pondelok uvalili cestovné sankcie na 30 vysokopostavených predstaviteľov Bieloruska. Na zozname sa nachádza aj prezidentZdieľať
belarus_election_55222 183e73f6511846758f8daebe32011c7f 676x452 31.8.2020 (Webnoviny.sk) - Litva, Lotyšsko a Estónsko v pondelok uvalili cestovné sankcie na 30 vysokopostavených predstaviteľov Bieloruska. Na zozname sa nachádza aj prezident Alexander Lukašenko. Dôvodom je násilný zásah voči protestujúcim, ktorí vyšli do ulíc po prezidentských voľbách z 9. augusta.


Sankcie podpísali ministri vnútra všetkých troch pobaltských krajín, ktoré patria do Európskej únie (EÚ). Litovský prezident Gitanas Nauseda vyhlásil, že na zoznam v budúcnosti pribudnú aj ďalšie mená. Zatiaľ sa na ňom nachádzajú členovia prezidentovej kancelárie a administratívy, centrálnej volebnej komisie, ministerstiev vnútra a spravodlivosti a kancelárie generálneho prokurátora.

Podobný zoznam pripravuje aj EÚ


Správa prišla v čase, keď aj EÚ plánuje zostaviť zoznam sankcií voči 20 predstaviteľom Bieloruska podozrivým z volebných podvodov a zásahu proti demonštrantom.

Litovské ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň navrhlo sankcie voči 118 osobám pre podozrenie z napojenia na brutálne zásahy počas protestov.

Zakročili už aj proti novináom


Protestujúci v Bielorusku považujú výsledky prezidentských volieb za zmanipulované. Lukašenko v nich podľa oficiálnych čísel získal 80 % voličských hlasov. Výsledky volieb okrem iného spochybňuje aj EÚ.

Prvé dni demonštrácií sprevádzali násilné zákroky polície, ktorá rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a obuškami a zadržala takmer 7 000 ľudí. Stovky ľudí utrpeli zranenia a najmenej traja zomreli.

Bielorusko takisto počas víkendu zakročilo proti novinárom, pričom niekoľkých deportovali do Ruska.


Zdroj: Webnoviny.sk - Krajiny Pobaltia uvalili voči Lukašenkovi a jemu blízkym spolupracovníkom cestovné sankcie © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vlaky do/z Maďarska budú premávať naďalej
<< predchádzajúci článok
Hongkong by mohol kradnúť informácie, boja sa USA a stopli výstavbu podmorského dátového kábla

Krajiny Pobaltia uvalili voči Lukašenkovi a jemu blízkym spolupracovníkom cestovné sankcie - diskusné fórum čitateľov