Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

19. marca 2013

Kritičky primátora Trenčianskych Teplíc prišli o mandátDve poslankyne mestského zastupiteľstva prišli o svoje mandáty. Zuzana Ďurmeková (nezávislá) a Monika Psotná (OKS) patria medzi kritičky primátora Štefana Škultétyho (SDKÚ-DS). On vysvetľuje ...Zdieľať
trencianske teplice vizualizacia TRENČÍN 19. marca (WEBNOVINY) – Dve poslankyne mestského zastupiteľstva prišli o svoje mandáty. Zuzana Ďurmeková (nezávislá) a Monika Psotná (OKS) patria medzi kritičky primátora Štefana Škultétyho (SDKÚ-DS). On vysvetľuje zánik ich mandátu tým, že mali podpísanú s mestom dohodu, čo je v rozpore so zákonom o obecnom zriadení. Na problém upozornil denník Sme.


„Zákon o obecnom zriadení hovorí jasne, že poslanec nemôže byť aj zamestnancom obce, je to nezlučiteľnosť funkcií, a tým mandát poslanca zaniká. Tieto poslankyne podpísali dohodu o vykonaní práce s mestom Trenčianske Teplice, takže je logické, že ich mandát zo zákona musel zaniknúť,“ povedal primátor.

Poslankyne pre mesto sobášili a taktiež organizovali kultúrno-spoločenské podujatia ako oslavy MDŽ, dňa detí či stretnutie s učiteľmi. Sobášenie Škultéty nevidí ako problém, pretože sobášiacich schvaľuje obecné zastupiteľstvo, ale organizovanie podujatí už áno.


O zrušení mandátu sa dozvedeli z videozáznamu

„Mesto im zasiela dohodu. My sme to urobili všetkým, čo pracovali v tej organizácií, ktorá to má na starosti, nejakých 25 ľudí a každý sa rozhodne, č ju podpíše alebo nepodpíše,“ hovorí primátor.

Takto dohody podľa neho podpísané v minulosti zrejme nemali, respektíve jedna zo žien ešte nezastávala mandát poslanca, u druhej podpísanú dohodu Škultéty neeviduje.

Takto pracovali pre mesto už v minulosti, teraz im však radnica zmluvy zaslala, pretože od 1. januára sa zmenila novela zákonníka práce, takže z dohody sa musia odvádzať odvody. Na otázku, prečo poslankyne v minulosti dohody podpísané nemali, Škultéty odpovedať nevedel.

Poslankyne sa o zrušení svojho mandátu dozvedeli až z videozáznamu mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo 15. marca. „Vnímam to ako jeden vykonštruovaný nezmysel zo strany primátora mesta. Je skutočne záhadné, že sa to stalo práve mne a poslankyni Psotnej. Som hlboko presvedčená, že sa to stalo na základe toho odhalenia kriminalistického ústavu, kde bolo potvrdené, že doktor Škultéty je pisateľ anonymov na nás dve,“ argumentuje Ďurmeková.


Zastupiteľstiev sa budú zúčastňovať naďalej

Rovnakú dohodu podľa nej podpisovali každý rok v súlade so štatútom Zboru pre občianske záležitosti. „Primátor vo svojom liste, v ktorom nás vyzýva k podpisu tejto dohody, píše, že je to z dôvodu nejakých odvodových zmien. Takže keby nebola stará dohoda, nebolo by potrebné podpísať novú dohodu,“ dodala poslankyňa. Situáciu chcú riešiť súdnou cestou.

Na miesto jednej z poslankýň už nastúpil náhradník, ktorý zložil poslanecký sľub. Druhý náhradník si nechal čas na rozmyslenie. Obe poslankyne však hovoria, že na mestských zastupiteľstvách sa budú aj naďalej zúčastňovať hoci len ako verejnosť. „Dostali sme mandát nie od neho, dostali sme mandát od ľudí a ľudia pravdepodobne očakávajú, aby sme ho dokončili,“ povedala Ďurmeková.

Právnik Transparency International Slovensko Pavol Nechala hovorí, že primátor v prípade zániku mandátu nepochybil. Na druhej strane však považuje za zvláštne, že pokiaľ mali poslankyne podpísanú podobnú dohodu už v minulosti, tak im mandát nezanikol. „Zákon rozlišuje len to, že nemá byť takýto konflikt záujmov. Otázka je, prečo v minulosti nebola táto skutočnosť zohľadnená,“ uzavrel.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Argentína obvinila banku HSBC z prania špinavých peňazí
<< predchádzajúci článok
India obvinila Švajčiarku, že si za znásilnenie môže sama

Kritičky primátora Trenčianskych Teplíc prišli o mandát - diskusné fórum čitateľov