Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

19. marca 2013

Žilina nemá peniaze na plánovanú modernizáciu osvetlenia


Tagy: Žilina

Na plánovanú modernizáciu verejného osvetlenia Žilina nemá potrebné milióny, v mnohých prípadoch už havarijný stav chce riešiť cez eurofondy a úvery. Pouličné lampy v Považskom ...Zdieľať
zilina ŽILINA 19. marca (WEBNOVINY) – Na plánovanú modernizáciu verejného osvetlenia Žilina nemá potrebné milióny, v mnohých prípadoch už havarijný stav chce riešiť cez eurofondy a úvery.


Pouličné lampy v Považskom Chlmci, Vraní a Zástraní opraví mesto za štvrť milióna eur z eurofondov, na rekonštrukciu verejného osvetlenia v ďalších mestských častiach si chce na začiatok požičať 573-tisíc eur.

„Žilina dnes nedisponuje jednorazovým ani dlhodobým zdrojom financovania, z ktorého by bola schopná financovať postupnú modernizáciu a rekonštrukciu verejného osvetlenia, preto musí pristúpiť k financovaniu prostredníctvom iných, návratných aj nenávratných zdrojov. Tento model predpokladá prefinancovanie až do sumy približne 6,1 milióna eur,“ uvádza mesto v návrhu financovania modernizácie verejného osvetlenia.

Žilina má pre opravy či modernizáciu verejného osvetlenia podpísanú dlhodobú zmluvu na 9,1 milióna eur so spoločnosťou Siemens, podľa ktorej 6,78 milióna má ísť na rekonštrukciu, 812-tisíc na modernizáciu a 1,4 milióna eur na výstavbu nového osvetlenia. V prvej etape obnovy žilinského osvetlenia spoločnosť Siemens vyčerpala zo zmluvy 2,7 milióna eur.

„Peňazí je naozaj málo a verejné osvetlenie potrebujeme veľmi súrne dať do slušného stavu. Čo sa týka formy, využívame len to, čo je z minulosti zazmluvnené. A teda spoločnosť Siemens, ktorá bude v rámci druhej etapy opravy a rekonštrukcie verejného osvetlenia pokračovať v mestských častiach,“ povedal žilinský primátor Igor Choma.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Žilina
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V areáli sídla košických daniarov potvrdili formaldehyd
<< predchádzajúci článok
Slovák zadržiavaný v Čade je už voľný, vrátil sa domov

Žilina nemá peniaze na plánovanú modernizáciu osvetlenia - diskusné fórum čitateľov