Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. júla 2007

KSK podporuje kandidatúru mesta na titul EHMKKošický samosprávny kraj (KSK) ako prvý vyjadril v centre EÚ v Bruseli podporu mestu Košice, ktoré sa uchádza o titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013. V priestoroch Pražského domu v Bruseli ...Zdieľať
KOŠICE 6. júla (WEBNOVINY) - Košický samosprávny kraj (KSK) ako prvý vyjadril v centre EÚ v Bruseli podporu mestu Košice, ktoré sa uchádza o titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013. V priestoroch Pražského domu v Bruseli pripravil výstavu košického maliara a sochára Martina Račka. Ako informovala agentúru SITA Lenka Jurková z Domu slovenských regiónov v Bruseli, výstava, ktorá potrvá do 15. júla, sa stretla s pozitívnym ohlasom. Boli si ju pozrieť slovenskí poslanci Európskeho parlamentu, úradníci Európskej komisie a Rady, zástupcovia veľvyslanectiev a regiónov, ale aj nemálo Slovákov a Čechov, ktorí žijú v Bruseli alebo boli práve na návšteve v hlavnom meste Belgického kráľovstva.

Podľa vyjadrenia KSK, kandidatúra na titul EHMK je výzvou nielen pre mesto, ale i pre celý región. Je to príležitosť na zviditeľnenie sa v Európe, na vytvorenie podmienok pre rozvoj kultúrnych aktivít, cestovného ruchu, infraštruktúry, zlepšenie imidžu mesta a regiónu.

"Košice sú jedno veľké, otvorené a mysliace srdce. Košice sú prajné a priateľské. Košice, to sú tolerancia, úcta k slobode myšlienok, vyznaní, kultúr a národností. A k týmto prívlastkom patrí pripísať aj mesto kultúry," povedal predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa.

"Oceňujem výbornú spoluprácu s KSK a teším sa, že umenie košického regiónu otvára v Bruseli letnú sezónu. Kultúra nás posúva dopredu v rozhľade, vo vedomostiach, obohacuje ducha a myseľ a robí človeka lepším a preto musí byť súčasťou nášho života," povedal poslanec Európskeho parlamentu Miloš Koterec.

V tvorbe Martina Račka prevažujú figurálne kompozície a krajinomaľby, inšpirované predovšetkým teplou farebnou atmosférou baladickej krajiny. Doménou sú témy a motívy ako tanec, hudba, divadlo a cirkus.
Martin Račko patrí k umelcom strednej generácie, narodil sa v roku 1959 v metropole východného Slovenska - v Košiciach. "Košice mám rád a pevne verím, že v kandidatúre uspejú," povedal Račko.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ČES chce do tepelnej elektrárne investovať takmer 38 miliárd
<< predchádzajúci článok
Bushovu politiku v Iraku odmietol ďalší republikánsky senátor