Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. mája 2023

Kubina: Neexistuje iná osoba na Slovensku alebo v zahraničí ako Kočner, ktorá by mala motív zavraždiť KuciakaPred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v piatok pokračujú záverečné reči procesných strán v kauze vraždy investigatívneho ...Zdieľať
bp_0406 676x434 12.5.2023 (SITA.sk) - Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v piatok pokračujú záverečné reči procesných strán v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.


Právny zástupca rodičov zavraždeného novinára Peter Kubina v rámci svojej reči zdôraznil, že sa bezvýhradne pripája k záverečnej reči prokurátorov, ktorá konštatovala vinu obžalovaného podnikateľa Mariana Kočnera.

Iná osoba s motívom neexistuje


Poškodených v oboch spojených trestných veciach podľa Kubinu spája, že sa v istej fáze svojho profesionálneho života stretli so záujmami Mariana Kočnera a on ich vnímal ako hrozbu. Práve Kuciak pritom podľa neho svojou investigatívnou činnosťou najviac a najdlhšie ohrozoval záujmy obžalovaného. Pripomenul pri tom kauzy ako zmenky, Technopol, Donovaly alebo Unifarma.

Pokiaľ ide o vinu Mariana Kočnera a spoluobžalovanej Aleny Zsuzsovej v prípade vraždy novinára, preukazuje ju podľa Kubinu napríklad ich zdokumentované stretnutie deň po vražde 22. februára 2018 alebo napríklad šifrovaná komunikácia, ktorá vrcholila práve v dňoch pred vraždou novinára.

"Neexistuje iná osoba na Slovensku alebo v zahraničí, ktorá by mala motív zavraždiť Jána Kuciaka," povedal Kubina na margo Mariana Kočnera.

Milión eur ako náhrada škody


Vykonaným dokazovaním boli podľa Kubinu zdôveryhodnené výpovede kľúčových svedkov Zoltána Andruskóa alebo Petra Tótha.

"Výpovede svedkov boli konzistentné s ich výpoveďami z prípravného konania a boli potvrdzované dokazovaním na hlavnom pojednávaní," vyhlásil Kubina. Na základe toho požaduje pre rodičov Kuciaka od obžalovaných náhradu škody vo výške jeden milión eur.

Kočnerovi a Zsuzsovej doživotie


Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry navrhli v záverečných rečiach v utorok 9. mája obžalovaným Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej doživotné tresty väzenia, a tiež tresty prepadnutia majetku.

Dušanovi Kracinovi, ktorý je obžalovaný v prípade prípravy vrážd, navrhli prokurátori trest 25 rokov väzenia a spoluobžalovanému Darkovi Dragičovi trest 17 rokov väzenia. Súd by rozsudok mohol vyniesť v piatok 19. mája


Zdroj: SITA.sk - Kubina: Neexistuje iná osoba na Slovensku alebo v zahraničí ako Kočner, ktorá by mala motív zavraždiť Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia obvinila 32-ročnú dílerku v akcii Korbáčik, pervitín predávala aj v stánku so syrovými výrobkami (video)
<< predchádzajúci článok
Prezidentka Čaputová predstaví mená ministrov úradníckej vlády, premiérom bude Ódor