Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. septembra 2018

Kurz eura stagnuje na úrovni 1,1609 USD/EURIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Frankfurt nad Mohanom 3. septembra (TASR) - Kurz spoločnej európskej meny na začiatku nového týždňa prakticky stagnoval. Euro sa v pondelok neskoro popoludní predávalo po 1,1609 USD, teda približne pri rovnakom kurze ako ráno.


Európska centrálna banka (ECB) stanovila v pondelok referenčný kurz na 1,1611 (v piatok: 1,1651) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,8614 (0,8583) eura.

Údaje z eurozóny zverejnené predpoludním nedali trhu jasný smer. Nálada v priemysle v eurozóne sa v auguste zhoršila, ako sa očakávalo. Negatívnym faktorom nebola produkcia firiem, ale nové objednávky, predovšetkým zo zahraničia. V USA nebudú z dôvodu voľného dňa zverejnené žiadne údaje.

Pod tlakom sa opäť ocitla turecká líra. Jej oslabenie spôsobilo ďalšie zrýchlenie inflácie. Spotrebiteľské ceny v Turecku v auguste medziročne vyskočili takmer o 18 %, čo bolo najviac od septembra 2003. Oznámenie tureckej centrálnej banky, že na najbližšom zasadnutí menového výboru prijme opatrenia potrebné na zníženie inflácie, podporilo líru len dočasne.

Oslabilo aj argentínske peso. Prezident Mauricio Macri predstavil balík opatrení, ktoré majú po aktuálnom prepade pesa upokojiť trh. Zaviedol všeobecnú daň na export, aby pokryl vysoký rozpočtový deficit. Navyše, sa má počet ministerstiev znížiť na polovicu.

Pod tlakom je tiež britská libra. Hlavný vyjednávač Európskej únie (EÚ) pre brexit Michel Barnier odmietol posunutie dátumu uzavretia rokovaní o brexite. "Nepotrebujeme viac času. To, čo potrebujeme, sú politické rozhodnutia," uviedol Barnier. Dodal, že rokovania o brexite sa musia uzavrieť do polovice novembra.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Účasť Putina na svadbe Rakúsku uškodila, tvrdí ukrajinský veľvyslanec
<< predchádzajúci článok
Okresný súd v Prešove rozhodol o prepustení obžalovaného profesora

Kurz eura stagnuje na úrovni 1,1609 USD/EUR - diskusné fórum čitateľov