Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

10. apríla 2020

Kvalita ovzdušia v Los Angeles sa počas karantény výrazne zlepšila, skepsa je však na miesteV Los Angeles zaznamenali v utorok jedno z najčistejších ovzduší spomedzi svetových veľkomiest. Informovala o tom švajčiarska firma IQAir, ktorá monitoruje úroveň znečistenia v mestách na celom ...Zdieľať
virus_outbreak_california_78835 995c338ab8534ad39045b4c72be8f798 676x451 10.4.2020  - V Los Angeles zaznamenali v utorok jedno z najčistejších ovzduší spomedzi svetových veľkomiest. Informovala o tom švajčiarska firma IQAir, ktorá monitoruje úroveň znečistenia v mestách na celom svete.


Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia uviedla, že podľa jej dát oblasť Los Angeles zažila v marci najdlhšie obdobie "dobrej" kvality ovzdušia minimálne od roku 1995.

Yifang Zhu z Fielding School of Public Health povedala, že spolu s kolegami zaznamenali podobné zmeny.

Menej prachových častíc


Medzi 16. marcom, teda tri dni pred tým, ako guvernér Gavin Newsom nariadil 40 miliónom obyvateľom štátu Kalifornia zostať doma, a 6. aprílom, jej tím zaregistroval 20-percentné zlepšenie kvality ovzdušia v južnej Kalifornii.

Zároveň klesla o 40 percent koncentrácia prachových častíc PM 2,5, ktoré zvyšujú riziko vzniku respiračných a srdcovocievnych ochorení.

Podľa Zhu je veľkým zdrojom týchto častíc najmä doprava, ktorá od zavedenia obmedzení pre šírenie nového koronavírusu klesla v rámci celého štátu o 80 percent.

Opätovné znečistenie po kríze


"Keďže máme na cestách menej áut, máme menej emisií a teda nie je prekvapením, že sa zlepšila kvalita ovzdušia," uviedla.

Zároveň sa obáva, že po skončení krízy týkajúcej sa koronavírusu bude ovzdušie znečistené opäť tak, ako bolo predtým.

"Z celospoločenského hľadiska si myslím, že naozaj musíme premýšľať nad tým, ako dosiahneme udržateľnejší svet, v ktorom politika a technológie spoločne zabezpečia čistejšie energie. Potom budeme môcť dýchať taký čistý vzduch, aký dýchame teraz," vyhlásila.


Zdroj: Webnoviny.sk - Kvalita ovzdušia v Los Angeles sa počas karantény výrazne zlepšila, skepsa je však na mieste © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Manželia zadarmo prenajali ochranárom pozemok v Malej Fatre, bude územím s minimálnymi zásahmi
<< predchádzajúci článok
Video: Nový klip Smola Hrušky v krízových časoch - Kvások a Ja

Kvalita ovzdušia v Los Angeles sa počas karantény výrazne zlepšila, skepsa je však na mieste - diskusné fórum čitateľov