Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. novembra 2005

Kvalitná káva, nemôže byť lacná



Dať si ráno šálku kávy, znamená, venovať si chvíľu pokoja pred odchodom do práce. Káva pochádza z východu Afriky.



Zdieľať
  Po prvý raz sa k nám dostala v čase tureckého obliehania Viedne v 17. storočí. Turci utiekli, no vrecia kávy po nich zostali ako vojnová korisť. Káva patrila medzi strategické suroviny, ktoré cez druhú svetovú vojnu Nemci dovážali z Japonska v ponorkách. Na burzách s kávou sa vedú boje o každé vrece najkvalitnejších káv. Vieme však kávu piť? Aká káva je dobrá? Ako ju správne pripraviť?

Na začiatok teória. Káva sa pripravuje z pomletých pražených zŕn kávovníka. Táto rastlina sa pestuje v tropických horách celého sveta v nadmorskej výške 500-2 000 metrov. Komerčne sa spracúvajú dve odrody - Coffee arabica  a Coffee robusta. Arabica má pekné a kvalitné zrná, je menej horká, menej trpká, viac aromatická a obsahuje 0,8-1,5 percenta kofeínu. Zrnká robusty sú v porovnaní s arabicou menšie, no obsah kofeínu je až trojnásobný. Chuťové kvality robusty sú horšie, preto sa používa ako lacnejšia časť - výplň kávových zmesí spolu s arabicou. V niektorých krajinách je jej pestovanie zakázané.
„Najkrajší zážitok dosiahnete, keď si pripravíte ristretto, espresso zo stopercentnej arabicky,“ vysvetľuje Michal Šturc z bratislavského Casa del Caffee a zároveň poodhaľuje tajomstvo talianskych majstrov: „Horúca voda s tlakom 9 barov preteká cez zrnká pomletej kávy 20-30 sekúnd. Ak je káva v horúcej vode dlhšie, začnú sa z nej uvoľňovať látky, ktoré neprospievajú ani chuti, ani zdraviu. Preto je najhorším riešením zalievaná káva.“ Ak doma nemáte espresso kávovar, dobrým kompromisom môže byť mokka kávovar. „Ak si nemôžem dopriať dobré espresso z kvalitnej kávy, radšej ju niekoľko dní ani nepijem,“ priznáva M. Šturc.
„V hypermarketoch môžete kúpiť víno aj za 50-60 korún. Nikto sa však nepozastaví nad tým, že fľaša dobrého vína stojí najmenej dve-tri stovky,“ zamýšľa sa M. Šturc: „S kávou je to podobné - lacná nemôže byť kvalitná. Výborný pomer ceny a kvality má napríklad kubánska káva, ekvádorská biokáva alebo Brazília Santos patriaca medzi najobľúbenejšie kávy na svete. Stoja okolo 100 Sk za 100 gramov. Samozrejme, kto chce, môže si kúpiť aj exkluzívnu Jamaica Blue Mountain - približne 800 Sk za 100 gramov.“

Instantná káva
Doteraz sme nespomínali instantnú kávu. „Možno je dobrá ako zdroj kofeínu, ale mám problém nazvať to káva,“ takýto jasne vyhranený názor má M. Šturc a odôvodňuje: „Vyrába sa podobne ako sušené mlieko a to sušením namletých pražených zŕn kávovníka. V Európe ju robia z menej kvalitných druhov kávovníkových zŕn - z robusty.“

Takáto je najlepšia
Ak naozaj chcete vychutnať kávu, neslaďte ju a nerieďte mliekom. Káva patrí do porcelánovej šálky, najlepšie dopredu nahriatej. Sýtu a výraznú chuť získate iba vtedy, keď si objednáte ristretto, ktoré má len 20 mililitrov. Je čierne, voňavé a silné. Chuť nápoja vám ostane na podnebí aj pol hodiny. Skôr, ako sa napijete kávy, dajte si niekoľko hltov vody. Očistia a oživia sa vám chuťové poháriky. Nefajčite! Nejedzte! Nepite nič iné!
 
Vojtech Hollan


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spomalí alebo zrýchli privatizácia elektrární rast cien?
<< predchádzajúci článok
V skratke