Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. januára 2020

Kyberútoky sú najväčšou hrozbou pre firmy, výkupné sa môže vyšplhať až k miliónom dolárovKybernetické útoky sú podľa barometra skupiny Allianz najväčšou celosvetovou hrozbou pre firmy. Vyjadrilo sa tak 39 % poisťovacích expertov. "Incidenty sú čoraz škodlivejšie a veľké spoločnosti čoraz ...Zdieľať
pocitac klavesnica 676x451 15.1.2020 (Webnoviny.sk) - Kybernetické útoky sú podľa barometra skupiny Allianz najväčšou celosvetovou hrozbou pre firmy. Vyjadrilo sa tak 39 % poisťovacích expertov. "Incidenty sú čoraz škodlivejšie a veľké spoločnosti čoraz častejšie čelia sofistikovaným útokom a vydieraniu s obrovským výkupným. Ešte pred piatimi rokmi boli bežné výšky výkupného v desiatkach tisíc dolárov. Teraz sa môžu pohybovať v miliónoch," hovorí zástupca globálneho riaditeľa pre kybernetiku z Allianz Global Corporate & Specialty Marek Stanislawski.

Straty pre nedostupnosť dát


Snahy o vysoké výkupné sú len jedna vec, firmy však môžu podľa skupiny Allianz utrpieť obrovské straty pre nedostupnosť potrebných dát, systémov alebo technológií, a to pre technickú poruchu či počítačový útok.

"Mnohé incidenty sú spôsobené ľudským pochybením a môžu ich eliminovať školenia zamerané na zvyšovanie povedomia zamestnancov v tejto oblasti, ktoré v podnikoch ešte nie sú bežné," dodáva Stanislawski.

Prerušenie prevádzky, ktoré sedem rokov viedlo rebríček top biznis rizík, sa pre rok 2020 stalo druhou najväčšou hrozbou. Tento dôvod uviedlo 37 % respondentov. Tretím najvýznamnejším rizikom biznisu je zmena legislatívy a regulácií s 27 % hlasov.

Stovky nových obchodných bariér


Pre firmy to znamená nové clá, sankcie, opatrenia súvisiace s brexitom či protekcionizmus. Podľa skupiny bolo len minulý rok na celom svete vytvorených viac ako 1 300 nových obchodných bariér.

Okrem rizika zmeny legislatívy a regulácií je tento rok najväčším skokanom v rebríčku zmena klímy, ktorá doteraz v rebríčku dosiahla najvyššie siedme miesto.

"Prieskum Allianz ukazuje, že kybernetické riziká a zmena klímy sú dve významné výzvy, ktoré spoločnosti musia v novej dekáde pozorne sledovať. Samozrejme, existuje veľa ďalších scenárov poškodenia a narušenia, ale ak sa predstavenstvá a rizikoví manažéri spoločností nebudú zaoberať týmito dvoma hrozbami, môže to mať fatálny vplyv na prevádzku, finančné výsledky aj dobré meno firiem," hovorí generálny riaditeľ Allianz Global Corporate & Specialty Joachim Müller.


Zdroj: Webnoviny.sk - Kyberútoky sú najväčšou hrozbou pre firmy, výkupné sa môže vyšplhať až k miliónom dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Britský veľvyslanec opustil Teherán po tom, ako ho zatkli. Plánuje však svoj návrat
<< predchádzajúci článok
Čaputová by mala odmietnuť Istanbulský dohovor, požiadal ju o to Pellegrini

Kyberútoky sú najväčšou hrozbou pre firmy, výkupné sa môže vyšplhať až k miliónom dolárov - diskusné fórum čitateľov