Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. septembra 2005

Langošovi chýba bezpečnostná previerka!



Šéfovi Ústavu pamäti národa (ÚPN) Jánovi Langošovi, ktorý disponuje kádrovými materiálmi ľudí z obdobia komunistického Československa a Slovenského štátu, chýba bezpečnostná previerka Národného bezpečnostného úradu (NBÚ)



Zdieľať
! To mu však nijako nebráni, aby rozhodoval o osudoch ľudí. Mnohí z nich pritom dodnes nevedia, kam sa obrátiť, ak chcú dokázať, že s komunistickou Štátnou bezpečnosťou (ŠtB) nespolupracovali.
Hovorca ÚPN Michal Dzurjanin sa k previerke svojho šéfa vyjadrovať nechce, keďže ide o Langošovu osobnú záležitosť. Rovnako zareagoval aj riaditeľ kancelárie NBÚ Miroslav Brvnišťan, ktorému nedovoľuje poskytovať informácie k preverovaným osobám zákon. „Myslíte si, že bývalý minister vnútra ČSFR, ktorý rozpustil Štátnu bezpečnosť, by neprešiel previerkami?“ obhajoval sa pred dvoma rokmi Langoš.
,,To hádam ani nie je možné, preboha!“ žasne poslanec SDKÚ Jozef Banáš, po otázke, čo on na to. Práve tento poslanec, ktorý figuruje v zoznamoch ŠtB ako agent Lotos, má s Langošovým ústavom najväčšie problémy. Už rok sa neúspešne snaží dokázať, že jeho podpis na týchto materiáloch je sfalšovaný, avšak ÚPN stále odmieta odovzdať túto zložku ŠtB na expertízu Ústavu súdneho inžinierstva (ÚSI). Preto sa teraz Banáš snaží vybaviť u Langoša, aby mohli experti ÚSI priviezť techniku na preskúmanie jeho podpisu priamo do ÚPN: ,,Práve píšem list ministrovi spravodlivosti Lipšicovi, nech si spraví poriadky s úradníkom Langošom, ktorý nedodržuje zákony. Langoš mi totiž minulý týždeň poslal list, v ktorom sa ma okrem iného pýta neuveriteľnú hlúposť, že čo vlastne by mal ÚSI v ústave skúmať.“
Problém s Langošovou previerkou vznikol už pri odovzdávaní eštebáckych zväzkov ÚPN. Slovenská informačná služba, ktorá zväzky dovtedy spravovala, ich chcela vydať iba osobe s príslušným stupňom bezpečnostnej previerky. Zväzky totiž obsahujú citlivé informácie komunistickej tajnej polície, ktoré o ľuďoch zbierala, aby ich diskreditovala alebo vydierala. Mnoho z týchto osôb potom získavala na spoluprácu. Napriek tomu však podľa Langoša tieto spisy „neobsahujú žiadne utajované skutočnosti“.
Langoš síce previerku podľa zákona o pamäti národa nepotrebuje, pikantné na tom však je, že ho v minulom volebnom období pripravoval práve on ešte ako poslanec. Viacerí kolegovia mu vyčítali, že zákon si ušil na mieru, aby mal teplé miestečko aj po svojom odchode z parlamentu.
Andrej Onufer

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Gašparovič „podržal“ vládnu koalíciu
<< predchádzajúci článok
Opozícia demonštrovala silu - NR SR je zablokovaná

Langošovi chýba bezpečnostná previerka! - diskusné fórum čitateľov

13.9. 11:07:11
Na Slovensku je to tak13.9. 14:38:27