Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. októbra 2019

Lavrov v Iraku rokoval s vedením v Bagdade i KurdistaneSergej Lavrov, archívna snímka.Zdieľať
Sergej Lavrov, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Bagdad/Arbíl 7. októbra (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pricestoval v pondelok do mesta Arbíl, ktoré je metropolou irackého Kurdistanu, a stretol sa tam s predsedom vlády kurdskej autonómnej oblasti Masúdom Barzaním.


Ako informovala agentúra RIA Novosti, Lavrovova návšteva v Iraku je prvá za posledných päť rokov. Do Arbílu pricestoval z Bagdadu, kde sa stretol so svojím rezortným kolegom Muhammadom Alím Hakimom, premiérom Ádilom Abdalom Mahdím a prezidentom Barhamom Sálihom.

Po stretnutí s irackým šéfom diplomacie Lavrov podľa RIA Novosti konštatoval, že Rusko a Irak zastávajú, pokiaľ ide o Sýriu, rovnaký postoj: politický proces je potrebné spustiť v rámci vytvoreného ústavného výboru.

V Sýrii je podľa Lavrova potrebné dokončiť likvidáciu teroristických skupín, vytvoriť podmienky na návrat utečencov a vysídlených osôb a začať jednotný politický proces v rámci vytvoreného ústavného výboru.

Dohoda o vytvorení 150-členného výboru bola dosiahnutá ešte v januári 2018 na sýrskej mierovej konferencii organizovanej Ruskom.

OSN oznámila 23. septembra vytvorenie 150-členného ústavodarného výboru, v ktorom by mali byť miesta rozdelené rovným dielom medzi zástupcov sýrskej vlády, opozície a občianskej spoločnosti.

Podľa osobitného zástupcu generálneho tajomníka OSN pre Sýriu Geira Pedersena sa ústavný výbor stretne 30. októbra v Ženeve, informovala ruská agentúra.

Ozbrojený konflikt v Sýrii trvá od marca 2011. Po tom, ako vládne sily oznámili svoje víťazstvo nad "teroristami", sa v Sýrii dostávajú do popredia politické urovnanie, návrat utečencov a obnova infraštruktúry, dodala RIA Novosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Americký prezident Trump nalieha na humánne riešenie v Hongkongu
<< predchádzajúci článok
Správkyňa Hongkongu Carrie Lamová pripúšťa intervenciu čínskej armády

Lavrov v Iraku rokoval s vedením v Bagdade i Kurdistane - diskusné fórum čitateľov