Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. júna 2019

Lelovský: Ukrajinskí stredoškoláci navštívili 8 slovenských univerzítViceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský.Zdieľať
Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský. Foto: TASR/AP
Bratislava 14. júna (TASR) - Vyše 20 ukrajinských stredoškolákov v predposlednom ročníku štúdia navštívili počas tohto týždňa osem univerzít na Slovensku. Ide o najlepších žiakov z významnej priemyselnej charkovskej oblasti. Uviedol to v piatok viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský s tým, že ich pobyt v SR pripravila únia v spolupráci s mestom Charkov a slovenskou ambasádou na Ukrajine.


Každý zo žiakov je víťazom jednej alebo niekoľkých predmetových olympiád Charkova, ale aj celoštátnych olympiád, prípadne sú členmi Malej akadémie vied Ukrajiny, informovala RÚZ. Títo stredoškoláci uvažujú o štúdiu v krajinách Európskej únie a možno aj v SR. Žiaci z 15 škôl sa oboznámili so systémom vysokoškolského štúdia, navštívili i zaujímavé miesta Slovenska a hovorili aj s krajanmi, ktorí v SR študujú.

"Slovenskí zamestnávatelia majú záujem podporiť šikovných zahraničných študentov, keďže je v záujme všetkých, aby na Slovensku študovali, a potom aj ostali pracovať mladí ľudia zo zahraničia," uviedol Lelovský s tým, že zároveň treba zlepšiť kvalitu slovenských vysokých škôl a snažiť sa, aby najlepší slovenskí študenti neodchádzali študovať do zahraničia.

Viceprezident RÚZ vyzval rezort školstva, aby intenzívnejšie pracoval na rozšírení a zvýšení počtu vládnych štipendií, v súčasnosti ich Slovensko poskytuje 100. Slovenská ambasáda, Digitálna koalícia SR a Honorárny konzulát SR v Charkove pripravujú v spolupráci s Charkovskou národnou ekonomickou univerzitou výučbu slovenčiny pre žiakov, ktorí sa rozhodnú študovať na Slovensku.

Iniciatíva návštevy charkovských stredoškolákov vznikla na základe listu mesta Charkov veľvyslanectvu SR na Ukrajine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Prahe pripravili koncert pre prezidentku SR: Zuzana není sama doma
<< predchádzajúci článok
V Tel Avive sa začal najväčší pochod za práva LGBT na Blízkom východe

Lelovský: Ukrajinskí stredoškoláci navštívili 8 slovenských univerzít - diskusné fórum čitateľov