Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júna 2019

V Tel Avive sa začal najväčší pochod za práva LGBT na Blízkom východeIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Tel Aviv 14. júna (TASR) - Izraelské mesto Tel Aviv hostí v piatok tisíce účastníkov výročného sprievodu lesieb, gejov, bisexuálov a transrodových osôb. Tento pochod za práva sexuálnych menšín je najväčším svojho druhu v oblasti Blízkeho východu.


Práva prisudzované LGBT komunite v Izraeli sú v rámci Blízkeho východu pomerne nezvyčajné: gayovia slúžia v armáde a pôsobia aj v parlamente.

Sekulárny Tel Aviv, kde sa pochod každoročne koná, je už dlho tamojšími úradmi označovaný za centrum tzv. gejskej turistiky, kým neďaleký Jeruzalem je o poznanie prudérnejší.

Niektorí účastníci pochodu aj preto mali plagáty či oblečenie, ktorými sa posmievali izraelskej krajnej pravici a náboženským stranám za ich postoj k uzatváraniu manželstiev osobami rovnakého pohlavia či k rodičovských právam pre homosexuálov.

Pochodom ulicami Tel Avivu vrcholí mesiac venovaný boju za práva komunity LGBT, ktorý bol súčasne aj pripomenutím 50. výročia Stonewallského povstania.

Ide o udalosti z 28. júna 1969, keď v gay-bare Stonewall Inn v manhattanskej štvrti Greenwich Village v New Yorku vypukli niekoľko dní trvajúce pouličné bitky za účasti približne 2000 protestujúcich a polície.

Išlo o prvé americké - a zrejme aj svetové - verejné vystúpenie gayov a lesieb za svoje požiadavky. Povstanie je považované za najdôležitejšiu udalosť, ktorá viedla k modernému boju za práva LGBT v Spojených štátoch.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lelovský: Ukrajinskí stredoškoláci navštívili 8 slovenských univerzít
<< predchádzajúci článok
Kazachstan otvorí na Slovensku svoje veľvyslanectvo

V Tel Avive sa začal najväčší pochod za práva LGBT na Blízkom východe - diskusné fórum čitateľov