Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. apríla 2007

Lesný požiar pri Starých Horách neuhasili,pokračovať budú ránoLesný požiar, ktorý vznikol v nedeľu popoludní vo Veľkej Fatre v katastri Starých Hôr v okrese Banská Bystrica, sa dnes hasičom nepodarilo zlikvidovať. Je však lokalizovaný na ploche 113 ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 16. apríla (WEBNOVINY) - Lesný požiar, ktorý vznikol v nedeľu popoludní vo Veľkej Fatre v katastri Starých Hôr v okrese Banská Bystrica, sa dnes hasičom nepodarilo zlikvidovať. Je však lokalizovaný na ploche 113 hektárov a ďalej sa nešíri. Ako na večernom brífingu uviedol banskobystrický krajský hasičský riaditeľ Milan Belo-Caban, vplyvom vetra sa popoludní rozhoreli viaceré ohniská, všetky sú však vnútri lokalizovaného územia. „Tento priestor zďaleka nie je celý vyhorený, zhruba polovicu požiar nezasiahol. Za hranice tohto územia sa však oheň šíriť nebude, môže to hroziť iba pri extrémnych poveternostných podmienkach,“ povedal Belo-Caban. Zdôraznil, že horí v ťažko prístupnom teréne so skalnými zrázmi, neprístupnom bežnej hasičskej technike. Požiar do 19:00 likvidovalo päť vrtuľníkov s bambi vakmi, dva patria armáde, dva súkromným firmám a jeden ministerstvu vnútra. Z horných kót oheň hasilo 60 hasičov s vodou z dvoch 1 800-litrových oto vakov. Celkovo pri požiari zasahovalo 130 hasičov z okresov Banská Bystrica, Zvolen, Veľký Krtíš, Rimavská Sobota, Lučenec, Brezno, Turčianske Teplice a Ružomberok a zo záchranných brigád Žilina a Humenné. Hasiči budú v práci pokračovať v utorok od 6:00.

V noci bude zhruba dvadsiatka hasičov na mieste zabezpečovať, aby sa oheň nepriblížil k obydliam a štátnej ceste z Banskej Bystrice na Donovaly. Tá zostáva pre dopravu naďalej uzavretá pre hrozbu padania kameňov a zadymenia. Dva vrtuľníky budú cez noc odstavené na Donovaloch, tri na letisku Sliač. „Veríme, že zajtra budeme úspešnejší než dnes, keďže už od rána bude hasiť všetkých päť vrtuľníkov,“ dodal Belo-Caban.

Podľa generálneho riaditeľa Lesov SR Jozefa Minďáša požiar zatiaľ spôsobil škodu vo výške odhadovanej na 5,9 milióna korún. Dosiaľ si nevyžiadal žiadne zranenia osôb, príčina jeho vzniku sa vyšetruje.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vrtuľníky urobili pod Donovalmi už vyše 100 náletov (16. 4. 2007)nasledujúci článok >>
Palestínsky premiér Haníja nedostal holandské vízum
<< predchádzajúci článok
Rozhodovať o nemocniciach od zeleného stola je chyba

Lesný požiar pri Starých Horách neuhasili,pokračovať budú ráno - diskusné fórum čitateľov