Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. apríla 2007

Rozhodovať o nemocniciach od zeleného stola je chybaŽiadny politik by si podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu nemal dovoliť siahať k rozhodovaniu od zeleného stola a rozhodovať o tom, kde sa nemocnica zachová a kde nie. Povedal to pre agentúru ...Zdieľať

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) - Žiadny politik by si podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu nemal dovoliť siahať k rozhodovaniu od zeleného stola a rozhodovať o tom, kde sa nemocnica zachová a kde nie. Povedal to pre agentúru SITA po pondelňajšom poslaneckom prieskume vo veľkokrtíšskej nemocnici.

Táto nemocnica zaznamenala po transformácii podľa Dzurindu obdivuhodné výsledky, o to prekvapivejšia bola podľa neho informácia, že sa ocitla na zozname nemocníc, ktoré sa majú zrušiť. Za posledné tri roky nemocnica podľa Dzurindu v záujme efektívnosti zredukovala počet lôžok z 360 na 176, počet pracovníkov zo 720 na 300 a už tretí rok dosahuje kladný hospodársky výsledok. Nemocnica navyše investovala do rekonštrukcie 60 mil. Sk, dodal Dzurinda s tým, že dokázala nakúpiť dôležité technické zariadenia a do troch mesiacov by mala dostať ako jedna z prvých nemocníc tohto typu európsky certifikát kvality. "Je naozaj nepochopiteľné, prečo sa takáto nemocnica objavuje v zozname rušených nemocníc," povedal pre agentúru SITA Dzurinda.

Problém je podľa neho hlbší, systémový. "Žiaden politik by si nemal dovoliť siahať k rozhodovaniu od zeleného stola a rozhodovať o tom, kde sa nemocnica zachová a kde nie. Ten prístup je chybný systémovo," povedal Dzurinda, podľa ktorého by mal byť základom v činnosti zdravotníctva fungujúci súťaživý segment zdravotného poistenia. Po ľúbivých krokoch v podobe zrušenia dvadsať- a päťdesiatkorunáčok sa podľa Dzurindu teraz vláda usiluje monopolizovať zdravotné poistenie a prepoistiť veľké skupiny občanov. "To je tá zásadná, obrovská systémová chyba," povedal Dzurinda a poukázal aj na úsilie vlády politicky ovládať Všeobecnú a Spoločnú zdravotnú poisťovňu ako to urobila pri Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. To zásadné, čo má rozhodovať o tom, kto bude mať šancu a kto nie, by malo byť podľa Dzurindu záležitosťou konkurenčného súťaživého prostredia v segmente zdravotného poisťovníctva a na druhej strane medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, medzi ktorými si budú súťažiace poisťovne objednávať zdravotné výkony. "Toto je základ, preto bránime a budeme brániť takýmto nezmyslom ako je povinné poistenie veľkých skupín obyvateľov v danej konkrétnej poisťovni," povedal Dzurinda s tým, že treba riešiť aj spravodlivé ohodnotenie zdravotného výkonu vo veľkej i malej nemocnici, aby rozhodovala kvalita.

Na pondelňajšom poslaneckom prieskume v nemocnici vo Veľkom Krtíši boli poslanci Národnej rady SR za SDKÚ-DS Viliam Novotný, Ivan Mikloš, Mikuláš Dzurinda, Jozef Mikuš a poslankyňa za SMK Anna Szögedi.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lesný požiar pri Starých Horách neuhasili,pokračovať budú ráno
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo vraj nechce rušiť žiadne nemocnice

Rozhodovať o nemocniciach od zeleného stola je chyba - diskusné fórum čitateľov