Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. apríla 2009

Lesom vláda pomôže, ak odstránia rezervy v efektivite, uviedol FicoŠtátny podnik Lesy SR má podľa premiéra Roberta Fica veľké rezervy v hospodárení, a kým nebude pripravený program revitalizácie tohto podniku, slovenská vláda mu už avizovanú finančnú výpomoc ...Zdieľať
ZVOLEN 27. apríla (WEBNOVINY) - Štátny podnik Lesy SR má podľa premiéra Roberta Fica veľké rezervy v hospodárení, a kým nebude pripravený program revitalizácie tohto podniku, slovenská vláda mu už avizovanú finančnú výpomoc neposkytne. Premiér Fico to lesníkom povedal na dnešnej konferencii Zmierňovanie následkov globálnej krízy alebo Drevo ako strategická surovina s tým, že vláda je pripravená poskytnúť Lesom SR návratnú finančnú výpomoc 100 miliónov eur, ak splnia viaceré podmienky.


„Tu pred vami hovorím veľmi jasne: Ani korunu nedáme štátnym lesom (štátnemu podniku Lesy SR, pozn. SITA), ani korunu, pokiaľ nebudeme vidieť program revitalizácie štátnych lesov, pokiaľ nebudeme vidieť program štrukturálnych úspor v štátnych lesoch a pokiaľ nebudeme vidieť biznis plán, ktorý zagarantuje, že štát tieto peniaze dostane naspäť. Pokiaľ tieto tri veci štátne lesy nepredložia, vláda Slovenskej republiky nedá ani korunu štátnym lesom,“ povedal Fico. Štátnym lesníkom odporučil zorganizovať konferenciu na tému, či je v tomto podniku všetko v poriadku, či funguje efektívne a hospodárne. „Moja odpoveď je, že nie. Že v štátnych lesoch sú obrovské rezervy, ktorým sa treba venovať. A pokiaľ ich nebudeme vidieť, pokiaľ nebudeme veriť tomu, že štátne lesy sú schopné sa zrevitalizovať, nevidím žiadny dôvod, aby sme im poskytovali pôžičku v takom obrovskom rozsahu,“ uzavrel Fico.

Generálny riaditeľ Lesov SR Jozef Minďáš uviedol, že na pláne reštrukturalizácie firmy intenzívne pracujú dva týždne, ekonomické podklady majú pripravené a dokončujú jednotlivé alternatívy. Predpokladá, že v priebehu budúceho týždňa materiál dokončia. „Môžeme znížiť výrobné náklady, to znamená znížiť výkony pestovateľskej činnosti, ochrany lesa, ťažobnej činnosti. V oblasti režijných nákladov sú to predovšetkým osobné náklady, to vieme dosiahnuť znížením počtu zamestnancov, avšak nie radikálnym spôsobom jednorazovým prepustením, ale prirodzeným odchodom ľudí do starobného dôchodku v priebehu najbližších dvoch rokov,“ povedal Minďáš. Vlani na jeseň plánovalo vedenie Lesov SR na základe projektu racionalizácie a zefektívnenia činnosti prepustiť zhruba 500 zamestnancov. Pre nesúhlas ministra pôdohospodárstva však nakoniec neprepúšťali.

Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík spresnil premiérove slová o návratnej finančnej výpomoci lesníkom tak, že nemá ísť o peniaze zo štátneho rozpočtu, ale o úver z komerčnej banky so štátnou zárukou. Výšku úveru 100 miliónov eur ministerstvo navrhovalo pre štátnych aj neštátnych lesníkov spolu, pre štátnych by z toho mali byť dve tretiny. Úver by sa mal splácať 10 rokov so začiatkom splácania v roku 2012. Becík je optimista a verí, že v tom čase už lesníci nebudú mať problém pôžičku splácať.

Becík na konferencii uviedol, že treba pripraviť národný program využívania dreva ako trvalo udržateľnej domácej suroviny. Drevo by sa malo spracúvať do finálnych výrobkov na Slovensku, aby sa neexportovala surovina, ale tovary s pridanou hodnotou. Pripomenul, že z priemerne 7 miliónov kubických metrov vyťaženého dreva ročne sa nedarí spracovať na Slovensku vyše 20 percent. Hlavne pre bukovú guľatinu a ihličnatú vlákninu chýbajú spracovateľské kapacity.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prieskum ukázal, že mladí ľudia najlepšie zarobia v Bratislave
<< predchádzajúci článok
Zvážte cestu do oblastí postihnutých prasacou chrípkou, varuje ÚVZ

Lesom vláda pomôže, ak odstránia rezervy v efektivite, uviedol Fico - diskusné fórum čitateľov