Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. mája 2006

Lesy Tatier ohrozuje lykožrútova kalamita



POPRAD/VYSOKÉ TATRY 19. mája (WN/SITA) – Lesy Tatranského národného parku (TANAP) po veternej kalamite ohrozuje kalamita spôsobená lykožrútom. „Prvé tohtoročné jarné rojenie lykožrúta smrekového sme zaznamenali 24. apríla a ...



Zdieľať

POPRAD/VYSOKÉ TATRY 19. mája (WN/SITA) – Lesy Tatranského národného parku (TANAP) po veternej kalamite ohrozuje kalamita spôsobená lykožrútom. „Prvé tohtoročné jarné rojenie lykožrúta smrekového sme zaznamenali 24. apríla a to aj v nadmorskej výške 1 500 metrov,“ informoval námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Pavol Fabian. Hoci v tom čase boli najmenej atakované feromónové lapače v ochrannom obvode Podbanské, Štrbské Pleso, Podspády a Tatranská Javorina, v týchto dňoch už lesníci hovoria o veľmi silnom odchyte imág - dospelých jedincov - lykožrúta smrekového v celom kalamitnom území.

Priemerný odchyt malého škodcu tatranských smrekových lesov na jeden lapač sa v súčasnosti pohybuje v rozmedzí 4 až 8 000 imág. V extrémnych prípadoch, napríklad v centrálnej časti Vysokých Tatier v oblasti Starého Smokovca, Tatranskej Lomnice a Kežmarských Žľabov, zaznamenali lesníci odchyt 14 až 16 000 imág na jeden feromónový lapač. Najkritickejšia situácia je v Národnej prírodnej rezervácii Dolina Bielej vody, kde bolo rozhodnutím Krajského úradu životného prostredia Prešov ponechaných bez spracovania takmer 30-tisíc metrov kubických kalamitnej drevnej hmoty. Za dva dni, 15. a 16. mája, tu lesníci zaznamenali odchyt 8 až 10 000 imág lykožrúta smrekového na jeden lapač. Pritom na Ochrannom obvode Kežmarské Žľaby je rozmiestnených približne 900 feromónových lapačov. Podľa odborníkov za normálny stav lesa možno považovať odchyt do 2 000 kusov na jeden lapač za dva týždne na ploche päť hektárov. Feromónové lapače pritom neslúžia na boj proti lykožrútovi, ale slúžia skôr len na monitoring. Feromónové lapače zachytia do 30 percent populácie lykožrúta.

„Za mojej dvadsaťročnej praxe vo výrobnej lesníckej činnosti v lesoch celého Slovenska som také intenzívne rojenie lykožrúta smrekového ešte nezažil. Tohtoročné počty imág vyrojených túto jar v kalamitnom území Tatranského národného parku sa nedajú porovnať ani s rojením podkôrneho hmyzu po vetrovej kalamite na Čiernom Balogu v roku 1996,“ konštatuje P. Fabian. V minulom roku rozmiestnili Štátne lesy TANAP-u v kalamitnom území Tatranského národného parku 3 600 feromónových lapačov, v ktorých odchytili viac ako 12 miliónov imág lykožrúta smrekového. Tohto roku je v kalamitnom území rozmiestnených už 6 000 feromónových lapačov. Jarné rojenie lykožrúta smrekového v území Tatranského národného parku poškodeného vetrovou kalamitou z novembra 2004 považujú Štátne lesy TANAP-u za najväčšie za posledné desaťročia.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poslanci znížili primátorovi v Poprade plat takmer o polovicu
<< predchádzajúci článok
Víťazstvo v čiernohorskom referende očakávajú oba tábory