Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. mája 2021

Levočská nemocnica pomohla pri výskume historických artefaktov, sochy svätých putovali na röntgenV levočskej nemocnici vo štvrtok realizovali röntgenové a CT snímky 1,2 metra vysokej sochy sv. Antona Pustovníka a ďalších troch menších sôch. Ide o súčasť výskumu historických ...Zdieľať
188804814_615310839868394_7537335394444205334_n 676x451 20.5.2021  - V levočskej nemocnici vo štvrtok realizovali röntgenové a CT snímky 1,2 metra vysokej sochy sv. Antona Pustovníka a ďalších troch menších sôch. Ide o súčasť výskumu historických artefaktov.


Väčšia socha pochádza z Kostola sv. Juraja v Poprade - Spišskej Sobote. Tri ďalšie sú z Kostola Obetovania Pána v Slovenskej Vsi.

Zistia stav sôch


Podľa odborníka na reštaurovanie drevených plastík Štefana Siváňa môžu snímky CT prístroja pomôcť pri určení stavu väčšej sochy, v prípade menších určiť datovanie ich vzniku.

Socha sv. Antona Pustovníka bola umiestnená v bočnom oltári rímskokatolíckeho Kostola sv. Juraja. „Tieto snímky nám umožnia preskúmať stav drevenej hmoty, prípadne i povrchových vrstiev sochy, narušenie drevokazným hmyzom či iné sekundárne zásahy v hmotnej skladbe sochy,“ priblížil Siváň.

Tri menšie sochy tvoria kompozíciu Kalvárie. „Ide o postavy sv. Jána a Panny Márie, ktoré sú pravdepodobne iného datovania ako ukrižovaný Ježiš Kristus. Práve to je predmetom nášho skúmania a snímky realizované pomocou CT prístroja môžu pomôcť pri určení datovania jeho vzniku,“ vysvetlil reštaurátor.

Nerobili to prvýkrát


V prípade sôch Panny Márie a svätého Jána apoštola môže ísť podľa jeho slov o ďalšie potenciálne diela z dielne Majstra Pavla z Levoče.

Snímky realizovali prvýkrát v nových priestoroch rádiodiagnostického oddelenia nemocnice. Podľa jeho vedúceho technika Jaroslava Kováča ide o raritu, ale nie novinku.

„V starých priestoroch sme to absolvovali už niekoľkokrát a máme s tým už nejaké skúsenosti. Počas môjho pôsobenia sme s naším tímom uskutočňovali napríklad röntgenovú snímku obrazu, ale aj iných veľkých sôch a historických diel," poznamenal.


Zdroj: Webnoviny.sk - Levočská nemocnica pomohla pri výskume historických artefaktov, sochy svätých putovali na röntgen © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ŠTÚDIA: Klimatické zmeny môžu ovplyvniť aj množstvo vesmírneho odpadu
<< predchádzajúci článok
Zomrel Kentaró Miura, umelec vytvoril jednu z celosvetovo najpredávanejších sérií mangy

Levočská nemocnica pomohla pri výskume historických artefaktov, sochy svätých putovali na röntgen - diskusné fórum čitateľov