Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. decembra 2011

Licenčná rada dala Lampe pokutu za porušenie dôstojnostiZa nedodržanie ochrany ľudskej dôstojnosti v relácii Večer pod lampou na Dvojke STV 23. júna cca od 20:15 venovanej kauze Cervanová udelila licenčná rada v utorok Rozhlasu a televízii Slovenska (RTVS) ...Zdieľať
hrib BRATISLAVA 21. decembra  - Za nedodržanie ochrany ľudskej dôstojnosti v relácii Večer pod lampou na Dvojke STV 23. júna cca od 20:15 venovanej kauze Cervanová udelila licenčná rada v utorok Rozhlasu a televízii Slovenska (RTVS) pokutu 50-tisíc eur.


Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) Miloš Mistrík, RTVS dali za diskusiu venovanú kauze Cervanová okrem pokuty za nedodržanie ľudskej dôstojnosti aj ďalšiu sankciu - povinnosť odvysielať upozornenie na porušenie zákona za nedodržanie objektivity a vyváženosti.

Dôvodom udelenia 50-tisícovej sankcie za porušenie ľudskej dôstojnosti bolo ako konštatoval Mistrík, že "účastníci diskusie sa hrubým spôsobom vyjadrovali o neprítomných ľuďoch, ktorí nemali v diskusii možnosť obrany a situáciu nevyvážil ani moderátor Štefan Hríb".


Nižšia pokuta

Za porušenie paragrafu zákona o vysielaní a retransmisii venovaného ochrane ľudskej dôstojnosti a ľudskosti môže licenčná rada uložiť sankciu v rozmedzí od 3 319 eur do 165 969 eur. Rada teda podľa Mistríka rozhodla o pokute v nižšej úrovni. Brala tiež do úvahy informáciu o tom, že podľa zmluvy medzi RTVS a spoločnosťou W press, ktorá reláciu pre RTVS vyrába, prípadné pokuty zaplatí ten, kto vyrába program a nie RTVS.

Rada sa pre uloženie nefinančnej sankcie (povinnosti odvysielať upozornenie na porušenie zákona) za tú istú reláciu rozhodla preto, lebo v relácii nedostala slovo druhá strana, nikto neoponoval. Moderátor podľa Mistríka do relácie pozval hostí, ktorí sa nemohli zúčastniť, lebo sú viazaní mlčanlivosťou. Ak takáto situácia nastane - v relácii je prázdne kreslo, musí podľa šéfa RVR zaručiť objektivitu aspoň moderátor relácie.


Sankcia za Banášovú

Rada tiež v utorok 20. decembra rozhodla o trojtisícovej sankcii pre RTVS - Jednotku STV za zakázanú priamu podporu predaja, nákupu a prenájmu tovarov a služieb sponzora v sponzorovanom programe Osobnosť televíznej obrazovky - OTO 2008 vysielanom 11. marca 2009 o cca 20:15. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Rady pre vysielanie a retransmisiu Lucia Jelčová, rada pokutu udelila pre vyjadrenia moderátorky Adely Banášovej v ďakovnej reči za ocenenie v kategórii Zabávač.

Banášová okrem iného podľa RVR povedala - "Chcem sa poďakovať divákom všetkých televízií za to, že svojím diváctvom vytvárajú príjemné konkurenčné prostredie, chcem sa poďakovať, televízii Markíza som hovorila, pre istotu dvakrát, a rozhodne si myslím, že tu stojím aj preto, že ja som Fun Rádio..." Verejnoprávna televízia mala podľa licenčnej rady zabezpečiť, aby program OTO 2008 "priamo nepodporoval predaj/ počúvanosť programovej služby FUN RÁDIO tretej osoby Rádio, a.s. a to osobitnými propagačnými zmienkami o uvedenej službe".

RVR v utorok tiež uložila sankciu – upozornenie na porušenie zákona RTVS - Dvojke STV za porušenie povinnosti zabezpečiť všestrannosti informácií a názorovej plurality, t.j. objektívnosť a vyváženosť v Maďarskom magazíne vysielanom 3. augusta cca 16:36.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenské investície smerujú do Gruzínska
<< predchádzajúci článok
Etiópsky súd uznal dvoch švédskych novinárov za vinných

Licenčná rada dala Lampe pokutu za porušenie dôstojnosti - diskusné fórum čitateľov