Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. decembra 2011

Etiópsky súd uznal dvoch švédskych novinárov za vinnýchEtiópsky súd uznal v stredu dvoch švédskych novinárov vinnými z podpory teroristickej skupiny. Prokuratúra následne požiadala o udelenie najvyššieho trestu vo výške 18 a pol roka ...Zdieľať
etiopsky najvyssi sud ADDIS ABEBA 21. decembra (WEBNOVINY) - Etiópsky súd uznal v stredu dvoch švédskych novinárov vinnými z podpory teroristickej skupiny.


Prokuratúra následne požiadala o udelenie najvyššieho trestu vo výške 18 a pol roka väzenia.

Novinárov zadržali etiópski vojaci 1. júla spolu s povstalcami z Národného oslobodzovacieho frontu Ogadenu, o ktorých údajne robili reportáž.

Etiópske úrady fotografa Johana Perssona a reportéra Martina Schibbyho obvinili z teroristickej činnosti, napomáhania teroristickej skupine a nelegálneho vstupu do krajiny zo susedného Somálska. Súd ich neskôr zbavil obvinení z teroristických aktivít.

"Ukázali, že sú vážení novinári, dobrá povesť však neznamená, že nespáchali trestný čin," povedal sudca Šemsu Sirgaga, podľa ktorého novinári neboli schopní dokázať, že nepodporujú terorizmus.

Novinári v októbri pred súdom odmietli všetky obvinenia z terorizmu, ospravedlnili sa však za nelegálny vstup do krajiny. Zatiaľ sa nevie, kedy súd vynesie rozsudok.

Národný oslobodzovací front Ogadenu, ktorý vznikol v roku 1984, bojuje za nezávislosť juhovýchodného regiónu Ogaden obývaného etnickými Somálčanmi.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Licenčná rada dala Lampe pokutu za porušenie dôstojnosti
<< predchádzajúci článok
Bežný účet v októbri dosiahol prebytok vyše 300 mil. eur

Etiópsky súd uznal dvoch švédskych novinárov za vinných - diskusné fórum čitateľov