Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. marca 2022

Lídri EÚ sú v podpore Ukrajiny zjednotení, avšak urýchlenie jej členstva v bloku vylúčiliLídri Európskej únie (EÚ) sú zjednotení v podpore Ukrajiny, ktorú napadlo Rusko, no urýchlený proces jej integrácie do eurobloku vylúčili.Zdieľať
sommet des chefs detat et de gouvernement de lunion europenne versailles 10 11 mars_51930637924_o 676x451 11.3.2022 (Webnoviny.sk) - Lídri Európskej únie (EÚ) sú zjednotení v podpore Ukrajiny, ktorú napadlo Rusko, no urýchlený proces jej integrácie do eurobloku vylúčili.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konfliktPo deviatich hodinách rokovaní na dvojdňovom samite vo francúzskom Versailles, ktorému dominuje ruská invázia na Ukrajinu, sa hlavy štátov a vlád zhodli na uznaní „európskych ašpirácií“ Ukrajiny, no ďalej o prijatí nie.

Niektoré štáty sú zdržanlivejšie


Urýchlenie integrácie má podporu vo východoeurópskych štátoch, zdržanlivejšie sú napríklad Holandsko či Francúzsko.

Ukrajina má zatiaľ len „asociačnú dohodu“ s EÚ, ktorej cieľom je otvorenie ukrajinských trhov a ich priblíženie k Európe. Dohoda zahŕňa ďalekosiahly pakt o voľnom obchode a pomáha modernizovať ukrajinskú ekonomiku.

Riešili sa aj nové sankcie voči Rusku


Lídri sa na samite sústredili aj na to, ako zmierniť závislosť bloku na ruských energiách a posilniť obranné schopnosti regiónu.

Podľa nemenovaného predstaviteľa EÚ boli súčasťou rokovaní aj nové sankcie voči Rusku a jeho spojencovi Bielorusku vrátane odstrihnutia všetkých ich bánk od medzinárodného platobného systému SWIFT.Zdroj: Webnoviny.sk - Lídri EÚ sú v podpore Ukrajiny zjednotení, avšak urýchlenie jej členstva v bloku vylúčili © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tvrdenia Rusov o amerických laboratóriách na Ukrajine bude riešiť Bezpečnostná rada OSN
<< predchádzajúci článok
Boris Johnson sa tiež obáva použitia chemických zbraní na Ukrajine