Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júla 2023

Lídri NATO sa dohodli na nových obranných plánoch, aliancia bude mať pripravených do akcie tristotisíc vojakovLídri Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa v utorok na samite v litovskom Vilniuse dohodli na nových ambicióznych obranných plánoch, ktoré odrážajú potrebu boja proti ...Zdieľať
north_macedonia_nato_exercise_45194 ebbd66763a4b4cf9a0aa88b0c4f12aef 676x445 11.7.2023 (SITA.sk) - Lídri Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa v utorok na samite v litovskom Vilniuse dohodli na nových ambicióznych obranných plánoch, ktoré odrážajú potrebu boja proti hrozbám, akými sú Rusko a terorizmus. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.


Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že aliancia schválila „najkomplexnejšie obranné plány od studenej vojny, ktoré riešia dve kľúčové hrozby, ktorým čelíme - Rusko a terorizmus“.

Schválili nový akčný plán


„V rámci nových plánov je cieľom NATO nasadiť 300-tisíc vojakov v stave vysokej pripravenosti, vrátane námorných a vzdušných síl.“

Na implementáciu obranných plánov vedúci predstavitelia NATO tiež schválili nový akčný plán na podporu obranného priemyslu a zaviazali sa vynakladať na obranu najmenej 2 % HDP ročne.

Rusko nebolo existenčnou hrozbou


NATO celé desaťročia nevidelo potrebu rozsiahlych obranných plánov, pretože bojovalo v „malých vojnách“ v Afganistane a Iraku a verilo, že postsovietske Rusko nepredstavuje pre alianciu existenčnú hrozbu.

Ruská vojna proti Ukrajine však prinútila NATO uvedomiť si, že potrebuje mať obranné plány dávno predtým, ako by mohol vypuknúť konflikt s protivníkom, akým je Moskva.


Zdroj: SITA.sk - Lídri NATO sa dohodli na nových obranných plánoch, aliancia bude mať pripravených do akcie tristotisíc vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kallasová hovorí o „dobrom kompromise“, vstup Ukrajiny do NATO by ich teraz dostal do priameho konfliktu s Ruskom
<< predchádzajúci článok
Ukrajina spraví NATO silnejším a bude chrániť svoju slobodu a slobodu Európy, vyhlásil Zelenskyj vo Vilniuse