Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. januára 2012

Lipšicov tím preverí všetkých, ktorí sa v Gorile spomínajúV údajných dokumentoch s názvom Gorila a Gorila 1 sa píše o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou Penta. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických ...Zdieľať
lipsic BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Kauza Gorila


V údajných dokumentoch s názvom Gorila a Gorila 1 sa píše o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou Penta. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami. Údajný spis SIS sa nedávno objavil na internete.

Prepisy odpočúvaných rozhovorov, ktoré unikli na verejnosť si môžete prečítať TU

Bývalý šéf oddelenia osobitných činností Úradu boja proti korupcii Ján Rejda priznal, že chodil do bratislavského bytu na Vazovovej ulici, kde sa stretával so Zoltánom Vargom, prepojeným na finančnú skupinu Penta. Rejda je zatiaľ jediným, kto potvrdil pravosť aspoň niektorých informácií z údajného spisu.

Kauzu Gorila by mal preskúmať Európsky úrad boja proti podvodom, na túto inštitúciu sa so žiadosťou o nezávislé vyšetrenie obrátilo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

Vyšetrenie údajného spisu Gorila podľa premiérky zastalo na prokuratúre. Takéto odpovede dostáva predsedníčka vlády SR Iveta Radičová, keď sa zaujíma o vyšetrovanie údajných dokumentov Gorila, ale aj iných káuz.

Pre kauzu Gorila boli zriadené dva špeciálne tímy. Jeden zriadil Daniel Lipšic a druhý Generálna prokuratúra SR.Predmetom vyšetrovania kauzy Gorila budú podľa ministra vnútra a podpredsedu KDH Daniela Lipšica všetci, ktorí sa v údajnom spise Gorila spomínajú.

Ako uviedol Lipšic v utorok na tlačovej besede, týka sa to aj členov KDH, ktorí sú uvedení v spise, teda Stanislava Janotu a Milana Krajniaka. Tí počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu pôsobili vo Fonde národného majetku.

Lipšic zároveň uviedol, že s Krajniakom, ktorý je jeho blízkym spolupracovníkom na ministerstve vnútra, o kauze hovoril. „Rázne to poprel,“ konštatoval. Podľa Lipšica každý, kto je spomínaný v spise, bude predmetom vyšetrovania. „Stíhame ľudí aj z vlastného rezortu. Aj keby tam bol aj môj blízky rodinný príslušník a porušil zákon, budú vyvodené konzekvencie,“ zdôraznil.

KDH zaujme postoj k návrhu odvolať predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku Annu Bubeníkovú až po stretnutí s ňou.

„Budeme s ňou rokovať ešte pred rokovaním vlády. Celú situáciu vnímame kriticky. Je to etické stretnúť sa s osobou, o ktorej máme rozhodovať,“ povedal Figeľ. Podľa neho to neznamená únik od rozhodnutia. „Viac poviem po takomto stretnutí. Nechcem predbiehať, ani prejudikovať. Ide o dôveryhodnosť inštitúcií a štátu,“ povedal Figeľ s tým, že nechce rozhodovať o odvolaní len formálne. Figeľ za jednu z možností riešenia situácie považuje abdikáciu Bubeníkovej.

Daniel Lipšic tiež tvrdí, že rozhovor s Bubeníkovej je o korektnosti. „Svoj názor mám urobený,“ podotkol s tým, že svoj názor nemení.

Predsedníčka vlády Iveta Radičová dostala vo štvrtok 5. januára od ministra hospodárstva Juraja Miškova písomný návrh na odvolanie predsedníčky výkonného výboru Fondu národného majetku. Vláda bude o návrhu Miškova rokovať na svojom najbližšom zasadnutí v stredu. Návrh podal vzhľadom na zatiaľ nepotvrdené, ale veľmi vážne podozrenia vyplývajúce z údajných materiálov s názvom Gorila.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Dobroslav Trnka nebude v tíme, ktorý prešetrí Gorilu (9. 1. 2012)
 Daniel Lipšic zriadil špeciálny tím na vyšetrovanie Gorily (9. 1. 2012)
 V kauze Gorila padlo ďalšie trestné oznámenie (9. 1. 2012)
 SNS nepodporí zvolanie mimoriadnej schôdze v kauze Gorila (9. 1. 2012)
 Niektoré informácie v Gorile sú podľa Bugára výmysel (8. 1. 2012)
 Vyšetrenie Gorily podľa premiérky zastalo na prokuratúre (7. 1. 2012)
 Na zasadnutie ohľadne Gorily sú pozvaní Lipšic a Tichý (5. 1. 2012)
 Kauzu Gorila chcú Obyčajní ľudia posunúť na európsku úroveň (5. 1. 2012)
 Premiérka o Gorile vedela, tvrdí Richard Sulík (5. 1. 2012)
 Časť spisu Gorila potvrdil policajt, ktorý informoval Pentu (4. 1. 2012)nasledujúci článok >>
Skupina J&T navyšuje základný kapitál J&T Banky
<< predchádzajúci článok
Cestári udržujú slovenské cesty zjazdné

Lipšicov tím preverí všetkých, ktorí sa v Gorile spomínajú - diskusné fórum čitateľov

Farizeji10.1. 18:31:26