Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. novembra 2009

Lisabonská zmluva nie je v rozpore s Ústavou ČR, rozhodol súd



Lisabonská zmluva nie je v rozpore s českou ústavou. Rozhodol o tom v utorok český Ústavný súd a odstránil tak poslednú prekážku ratifikačného procesu. Podpisu prezidenta Václava Klausa, ktorý na ...



Zdieľať
PRAHA 3. novembra (WEBNOVINY) - Lisabonská zmluva nie je v rozpore s českou ústavou. Rozhodol o tom v utorok český Ústavný súd a odstránil tak poslednú prekážku ratifikačného procesu. Podpisu prezidenta Václava Klausa, ktorý na rozhodnutie čakal, preto už nič nestojí v ceste. Český prezident je posledným lídrom krajiny európskej dvadsaťsedmičky, ktorý ešte dokument neschválil. "Lisabonská zmluva nie je v rozpore s Ústavou Českej republiky," skonštatoval predseda súdu Pavel Rychetský.


Český Ústavný súd sa v utorok opäť zaoberal sťažnosťou skupiny senátorov Občianskej demokratickej strany (ODS) na Lisabonskú zmluvu. Potom, čo sa Európska rada minulý štvrtok a piatok zhodla na výnimke, ktorú žiadal pre Česko Klaus, bolo čakanie na rozhodnutie súdu jedinou prekážkou, ktorá bránila úplnej ratifikácii zmluvy.

Minulý utorok si ústavní sudcovia vypočuli doplnenie sťažnosti od navrhovateľov a otázky, ktoré voči súdu vzniesol prezident Klaus. Rychetský na ďalšie body, ktoré senátori ústavnému súdu predkladali, reagoval vyjadrením, že postup senátorov je možné považovať takmer za obštrukčný. Senátori to popreli s tým, že len jednoducho chcú, "aby sa to preskúmalo dôkladne".

Česko je v súčasnosti jedinou krajinou, ktorá blokuje dokončenie ratifikácie Lisabonskej zmluvy. Ostatných 26 štátov EÚ už ratifikačný proces na národnej úrovni zavŕšilo. Okrem senátorov ODS bol prekážkou pre dokončenie ratifikácie postoj prezidenta Václava Klausa, ktorý pôvodne žiadal, aby Európska únia právne zaručila nedotknuteľnosť Benešových dekrétov.

Príprava textu Lisabonskej zmluvy bola dokončená na neformálnom zasadnutí Európskej rady v Lisabone 18. a 19. októbra 2007. Zástupcovia členských štátov EÚ podpísali Lisabonskú zmluvu 13. decembra roku 2007. Zmluva vstúpi do platnosti potom, čo ju ratifikuje všetkých 27 členských štátov.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ústavný súd ČR bude rozhodovať o Lisabonskej zmluve (3. 11. 2009)
 Klaus je s výsledkami summitu EÚ spokojný (30. 10. 2009)
 Klaus na výročie vzniku Československa opäť kritizoval EÚ (29. 10. 2009)
 Súd v ČR odročil pojednávanie o Lisabonskej zmluve na 3. novembra (27. 10. 2009)
 Budapešť odmieta výnimku pre ČR a SR v Lisabonskej zmluve (26. 10. 2009)
 Švédske predsedníctvo prišlo s riešením Klausových požiadaviek (23. 10. 2009)
 EÚ už nebude podľa Klausa organizáciou, ale federálnym štátom (23. 10. 2009)
 Únia musí žiadať Klausa, aby podpísal Lisabonskú zmluvu (21. 10. 2009)



nasledujúci článok >>
Zelený čínsky pohár za 50 centov môže spôsobiť rakovinu
<< predchádzajúci článok
Software inžinier z Google USA na Slovensku!