Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. mája 2024

Litva si zvolila novú hlavu štátu. Zmena sa však nekoná, zostáva ňou súčasný prezident NausédaLitovský prezident Gitanas Nausėda v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb obhájil svoj post pre druhé funkčné obdobie. Podľa predbežných údajov, ktoré ...Zdieľať
gokhzhgwgaeousc 676x450 27.5.2024 (SITA.sk) - Litovský prezident Gitanas Nausėda v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb obhájil svoj post pre druhé funkčné obdobie. Podľa predbežných údajov, ktoré zverejnila litovská ústredná volebná komisia, získal 74,5 % hlasov a porazil tak premiérku Ingridu Šimonytėovú.


Tá získala 24,1 % hlasov. Účasť na voľbách bola 49,15 %.

Proti Šimonytėovej vyhral už druhýkrát


Šesťdesiatročný Nausėda sa postavil proti Šimonytėovej v prezidentských voľbách po druhý raz. V roku 2019 nad ňou zvíťazil s podporou 66 % hlasov. Premiérka uznala svoju prehru a zagratulovala oponentovi ešte v nedeľu večer pred dopočítaním hlasov.

K hlavným úlohám prezidenta v litovskom politickom systéme patrí dohľad nad zahraničnou a obrannou politikou. Vzhľadom na strategickú polohu Litvy na východnom krídle Severoatlantickej aliancie má úrad prezidenta relatívne malej krajiny dodatočnú dôležitosť pre napätie medzi Ruskom a Západom v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Nausėda aj Šimonytėová zhodne vyjadrujú podporu Ukrajine.

Prísahu zloží v júli


„Nezávislosť a sloboda Litvy je ako krehká nádoba, ktorú si musíme vážiť, chrániť a zabrániť jej prasknutiu,“ vyjadril sa v nedeľu v noci Nausėda, informuje tlačová agentúra BNS. Ako tiež povedal, so spojencami má jeho krajina „podobnú pozíciu v základných otázkach, ako je podpora Ukrajine a postoj k ruskej hrozbe“.

Nausėda zloží prísahu na ďalšie päťročné funkčné obdobie v júli. Šimonytėová sa podľa litovskej televízie vyjadrila, že sa vráti na čelo vlády.
Zdroj: SITA.sk - Litva si zvolila novú hlavu štátu. Zmena sa však nekoná, zostáva ňou súčasný prezident Nauséda © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda bude mať do leta ešte minimálne dve výjazdové rokovania. Nikto ju nezastaví násilím, tvrdí Taraba
<< predchádzajúci článok
Roth Neveďalová: Vo vnímaní rovnosti mužov a žien sa posúvame dopredu (video)