09. decembra 2020

LM: Súboj velikánov pre Juventus, Lipsko aj PSG s postupom

Duel medzi Parížom a Basaksehirom Istanbul v 15. minúte za stavu 0:0 prerušili, v prípade rovnosti bodov s United by však v prospech PSG rozhodlo lepšie skóre zo vzájomných zápasov.

Futbalisti Lipska a Paríža St. Germain sa stali ďalšími osemfinalistami Ligy majstrov 2020/2021. Lipsko v záverečnom vystúpení v H-skupine v priamom súboji o postup zdolalo Manchester United 3:2. Duel medzi Parížom a Basaksehirom Istanbul v 15. minúte prerušili a dohrajú ho v stredu od 18.55 h, v prípade rovnosti bodov s United by v prospech PSG rozhodlo lepšie skóre zo vzájomných zápasov.

Lipsko potrebovalo nad Manchestrom United zvíťaziť a lepší štart si ani nemohlo želať. V druhej minúte sa v šestnástke dostal k lopte Angelino a strelou k vzdialenejšej žrdi prekonal Davida de Geu. V 13. minúte zvýšil náskok bundesligistu Amadou Haidara, ktorý zužitkoval center Angelina. Po zmene strán pridal tretí gól Justin Kluivert. V záverečnej desaťminútovke hostia vďaka Brunovi Fernandesovi a Paulovi Pogbovi znížili na 2:3, vyrovnať sa im však už nepodarilo. "Červení diabli" sa tak predstavia iba v šestnásťfinále Európskej ligy UEFA.

Druhý zápas skupiny medzi Parížom St. Germain a Istanbulom Basaksehir po štvrťhodine za stavu 0:0 prerušili. Hostia opustili hraciu plochu, spravili tak na protest proti rasistickej urážke zo strany štvrtého rozhodcu Sebastiana Coltescua z Rumunska. Situáciu vyhrotila červená karta pre asistenta hosťujúceho trénera Pierrea Weba. Bývalý kamerunský reprezentant sa zapojil do strkanice za postrannou čiarou. Coltescu údajne použil na adresu Weba v rumunčine výraz "negru". Približne po desiatich minútach, keď sa nehralo, turecký tím zamieril do útrob štadióna. Slovenský obranca Martin Škrtel nefiguroval na súpiske Basaksehiru.

Cristiano Ronaldo prispel dvomi gólmi k víťazstvu Juventusu Turín na pôde FC Barcelona 3:0, znamenajúcemu prvenstvo v G-skupine. Portugalčan zatienil kanoniera Barcelony Lionela Meesiho, ktorý sa rovnako ako v ligovom dueli na ihrisku Cadizu (1:2) nepresadil. Ronaldo v 13. minúte z pokutového kopu otvoril skóre. O sedem minút neskôr po akcii Juana Cuadrada poistil náskok Juventusu Weston McKennie. V 52. minúte Ronaldo premenil ďalší pokutový kop, nariadený za ruku Clementa Lengleta v šestnástke.

Po 20 rokoch sa do osemfinále LM prebojovali aj futbalisti Lazia Rím. V záverečnom zápase v F-skupine remizovali s FC Bruggy 2:1. Belgický tím, ktorý potreboval na postup víťazstvo, sa predsaví v šesťnásťfinále Európskej ligy UEFA. V druhom dueli skupiny prehral Zenit Petrohrad s Borussiou Dortmund 1:2.

Lazio začalo aktívnejšie a v 12. minúte sa ujalo vedenia vďaka Joaquinovi Correovi, ktorý po strele Alberta skóroval do poloodkrytej bránky. Belgičania rýchlo vyrovnali zásluhou Ruuda Vormera, no v 27. minúte Lazio opäť získalo tesný náskok. Clinton Mata fauloval v šestnástke Cira Immobileho a najlepší kanonier uplynulého ročníka Serie A suverénne premenil penaltu. V závere polčasu musel ísť po druhej žltej karte predčasne do kabín obranca Brúg Eduard Sobol. Belgičania v 76. minúte vyrovnali po hlavičke Hansa Vanakena, tretí gól sa však už hosťom streliť nepodarilo. Slovenský obranca Denis Vavro nefiguroval na súpiske Lazia.

Dortmund mal pred duelom v Petrohrade už osemfinále vo vrecku. Ruský tím sa už v tabuľke nemohol odlepiť z posledného štvrtého miesta. Zenit viedol od 18. minúty, keď sa presadil Sebastian Driussi. V druhom polčase otočili skóre Lukasz Piszczek a Axel Witzel. Útočník Borussie Youssoufa Moukoko sa stal vo veku 16 rokov a 18 dní najmladším hráčom, ktorý nastúpil v dueli LM. Na ihrisko sa dostal v 58. minúte. Doterajší rekord patril Celestineovi Babayarovi z Anderlechtu Brusel, ktorý bol v roku 1994 pri debute v LM o 69 dní mladší ako Moukoko.

/D. Vavro nefiguroval na súpiske Lazia/

Zenit Petrohrad - Borussia Dortmund 1:2 (1:0)

G-skupina

Dynamo Kyjev - Ferencváros Budapešť 1:0 (0:0)

RB Lipsko - Manchester United 3:2 (2:0)

Góly: 2. Angelino, 13. Haidara, 63. Kluivert - 80. Fernandes (z 11 m), 83. Pogba

Rozhodoval: Antonio Mateu Lahoz (Šp.)