Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

10. mája 2019

Loď bez posádky preplávala Severné more so škatuľou ustríc, naspäť priviezla belgické pivoAutonómna loď previezla náklad z Veľkej Británie do Belgicka. Dvanásť metrov dlhé plavidlo USV Maxlimer prešlo v pondelok v noci z mesta West Mersea do belgického Oostende, pričom viezlo škatuľu s ...Zdieľať
 Autonómna loď USV Maxlimer.

BRATISLAVA 10. mája  - Autonómna loď previezla náklad z Veľkej Británie do Belgicka. Dvanásť metrov dlhé plavidlo USV Maxlimer prešlo v pondelok v noci z mesta West Mersea do belgického Oostende, pričom viezlo škatuľu s ustricami.

 

Využíva rad technológiíCez jednu z najrušnejších prepravných ciest na svete prešlo bezpečne vďaka celému radu technológií. Majiteľ lode uviedol, že to bola prvá komerčná cesta autonómneho plavidla cez Severné more.

"Túto cestu sme pripravovali niekoľko mesiacov a je úžasné vidieť, ako sa to všetko deje," povedal Ben Simpson z firmy SEA-KIT International Ltd.

"Potenciál lode spočíva v možnosti prispôsobiť sa rôznym úlohám, či už je to preprava, hydrografické prieskumy, environmentálne misie alebo ochrana morí. Sme neskutočne nadšení, že technológiu posúvame k jej limitom a vidíme, čo všetko môžeme dosiahnuť," dodal.

 

 

Navrhli ju na mapovanie morského dna


Loď sa vo štvrtok vrátila naspäť, opäť bez posádky. Tentoraz priviezla belgické pivo. Celkovo môže uniesť náklad s hmotnosťou až 2,5 tony. Na komunikáciu a ovládanie využíva systém fungujúci prostredníctvom internetu.

Operátor má vďaka nemu prístup ku kamerovému systému, termovízii či radaru. Takisto môže naživo počúvať okolité zvuky a dokonca komunikovať s okolím.

USV Maxlimer pôvodne navrhli v rámci projektu na nové možnosti mapovania morského dna. "Môže vykonávať rovnakú činnosť ako tradičné lode, no s oveľa menšou spotrebou paliva, len s piatimi percentami," povedal Simpson pre BBC News.


Zdroj: Webnoviny.sk - Loď bez posádky preplávala Severné more so škatuľou ustríc, naspäť priviezla belgické pivo © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
História najlepších hráčov na MS: V jednej ére sa blysli aj Slováci
<< predchádzajúci článok
SNG v nedeľu otvorí sezónu v historickom pezinskom Schaubmarovom mlyne

Loď bez posádky preplávala Severné more so škatuľou ustríc, naspäť priviezla belgické pivo - diskusné fórum čitateľov