Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. septembra 2019

Ľudskoprávny výbor chce upozorniť na problém prenasledovania pre vieruIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 10. septembra (TASR) - Dostať do povedomia verejnosti problém prenasledovania kresťanov, ako aj iných náboženských komunít je hlavným zámerom uznesenia parlamentného ľudskoprávneho výboru. Návrh uznesenia o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám predložil výbor ešte na júnovú schôdzu parlamentu. O uznesení má podľa doterajšej predsedníčky výboru Anny Verešovej (nezaradená) plénum hlasovať v utorok.


Verešová si myslí, že je dôležité prijať toto uznesenie práve v tomto čase. "Žiaľ, aj dnes sme svedkami šírenia nenávisti voči ľuďom inej rasy, etnika či menšiny, a to dokonca z úst verejných činiteľov. Je to veľmi nebezpečné," skonštatovala na utorkovej tlačovej konferencii.

Uznesenie obsahuje odporúčanie a výzvu vláde SR, aby po vzore OSN, Európskej únie (EÚ) a jednotlivých členských štátov EÚ zvýšila medzirezortné úsilie Slovenska v tejto oblasti. Príkladom sú napríklad parlamentné či vládne platformy, v rámci ktorých by sa diskutovalo o ochrane prenasledovaných komunít.

Podľa odborného poradcu poslankyne Samuela Trizuljaka by sa mohol vytvoriť post predstaviteľa pre náboženskú slobodu napríklad na úrovni splnomocnenca vlády. Podobné úrady sú podľa neho trendom aj v okolitých krajinách.

Na stupňujúce obmedzovanie náboženskej slobody upozornil aj riaditeľ ACN Slovensko - Pomoc trpiacej cirkvi Miroslav Dzurech. "Ide o celosvetový problém. Práve kresťania sú najprenasledovanejšou náboženskou komunitou na svete. Vyplýva to aj z našej analýzy, ktorá bola vypracovaná na konci roka 2018," uviedol Dzurech s tým, že každý siedmy kresťan žije v krajine, kde je ohrozené základné ľudské právo na slobodu myslenia, pod ktoré spadá aj sloboda vierovyznania.

Príkladom zhoršujúceho sa stavu v oblasti náboženskej slobody je podľa predkladateľov prípad pakistanskej kresťanky Asie Bibi, ako aj bombové útoky na kostoly na Srí Lanke počas tohtoročnej Veľkej noci či streľba v mešitách v meste Christchurch na Novom Zélande z marca tohto roka.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súdny dvor EÚ zrušil niektoré výnimky udelené EK pre plynovod OPAL
<< predchádzajúci článok
Mzdy v Británii v období máj-júl strmo vzrástli, nezamestnanosť klesla

Ľudskoprávny výbor chce upozorniť na problém prenasledovania pre vieru - diskusné fórum čitateľov