Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. júla 2021

Lukašenko je pripravený bez váhania pozvať ruských vojakov, ak to bude potrebnéBieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že je pripravený pozvať ruských vojakov, ak to bude potrebné v záujme bezpečnosti ...Zdieľať
russia_belarus_61132 a428ca8d5b8a4f14bd9e9db039ed944a 676x429 30.7.2021 (Webnoviny.sk) - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že je pripravený pozvať ruských vojakov, ak to bude potrebné v záujme bezpečnosti Bieloruska aj Ruska. Aktuálne to podľa neho „vôbec nie je potrebné“.


Lukašenkove vyjadrenia zverejnila v piatok bieloruská štátna tlačová agentúra Belta. Autoritatívny vládca zdôraznil, že minuloročnú vlnu protivládnych demonštrácií jeho režim zvládol bez účasti ozbrojených síl iných krajín. V prípade potreby však podľa svojich slov ruských vojakov zavolá bez zaváhania.

Bielorusko dokáže rýchlo zmobilizovať do 500-tisíc vlastných vojakov, „ak to však nebude dosť, všetky ruské ozbrojené sily budú povolané... Ak to bude potrebné, nebudeme váhať,“ povedal Lukašenko.

Krajiny majú medzi sebou úzke vzťahy


Rusko má s Bieloruskom úzke vojenské a obranné vzťahy. V Bielorusku sú umiestnené dve radarové stanice, ktoré zabezpečujú komunikáciu s ruskými nukleárnymi ponorkami v Atlantickom, Indickom a častiach Tichého oceána. V septembri obe krajiny plánujú rozsiahle spoločné vojenské cvičenia.

Razie a zatýkanie sa zintenzívnilo


Bieloruské úrady v posledných týždňoch zintenzívnili razie a zatýkanie nezávislých novinárov a občianskych aktivistov. Situácia v krajine je napätá od vlaňajších prezidentských volieb, v ktorých podľa oficiálnych údajov zvíťazil Lukašenko.

Opozícia aj mnohé krajiny považujú voľby za zmanipulované. Bielorusko od ich konania čelí novým sankciám, ktoré zavádzali a opakovane sprísňovali okrem iných aj Európska únia a USA.


Zdroj: Webnoviny.sk - Lukašenko je pripravený bez váhania pozvať ruských vojakov, ak to bude potrebné © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Amazon porušil pravidlá GDPR, Európskej únii musí zaplatiť pokutu 764 miliónov eur
<< predchádzajúci článok
Nemci od nedele sprísnia opatrenia, od ľudí chcú potvrdenie o očkovaní alebo negatívne testy

Lukašenko je pripravený bez váhania pozvať ruských vojakov, ak to bude potrebné - diskusné fórum čitateľov